view_column
menu

Znaczenie kolorów w tworzeniu marki

Trafiłem na bardzo interesujące badania Joe Hallocka, dotyczące znaczenia kolorów i tego, jak je postrzegamy ,w odniesieniu do naszych preferencji, wyborów jakie dokonujemy w Internecie i świecie realnym. Co prawda wyniki udało się zebrać jedynie od 232 badanych, jednak w moim odczuciu, mogą one pomóc budować własny „brand look” jeśli na taki będziesz się decydować.

Uwzględniając Twoją wizję, to co chcesz przekazać, a przede wszystkim do kogo chcesz dotrzeć, wybór kolorystyki na jaką się zdecydujesz może mieć bardzo duże znaczenie. Autor badania pytał swoich respondentów z jakimi kolorami kojarzą konkretne emocje. Wyniki mogą czasem zaskakiwać.

Zaufanie

Na początku badania poproszono ankietowanych o przypisanie koloru, jaki ich zdaniem odpowiada wybranej emocji. „Zaufanie” większości osób kojarzyło się z kolorem Niebieskim (34%) i białym (21%). Najmniej zaś z kolorami: pomarańczowym (1%), czarnym i brązowym (po 4%).

Zapewne wiedzą o tym firmy ubezpieczeniowe, które w swoich logach, w dużej mierze, wykorzystują kolor niebieski. Dla nich „zaufanie” to podstawowa cecha z jaką chcielibu być kojarzeni.
Jak widać w logach firm ubezpieczeniowych dominuje kolor niebieski. Sporo jest też białego.

Bezpieczeństwo

Kolejną rzeczą o jaką spytano badanych, było to, z jakim kolorem kojarzy im się „bezpieczeństwo”. Nie dziwi duża korelacja z poprzednim wykresem. Bezpieczeństwo i zaufanie to bardzo często łączone ze sobą wyrazy w hasłach reklamowych.

Szybkość

Zdecydowanym kolorem kojarzonym z szybkością jest kolor czerwony. W opublikowanej w 1976 roku książce Differential effects of colored lights on psychophysiological functions autor Robert Gerard dowodzi, że kolor czerwony oraz emocja „złość” mają dla ludzi podobne oddziaływania „wzywające do podjęcia działań”. Szybkość – kojarzona z działaniem – może nieść ze sobą ten sam ładunek energetyczny co złość, choć same działania mogą być zupełnie inne.

W świetle tych badań, nie dziwi, dlaczego tak często przyciski CTA (Call To Action) jakie spotykamy na stronach internetowych są koloru czerwonego.

Na tej stronie trudno nie dostrzec przycisku zachęcającego do kliknięcia.

Tanie / niedrogie

Negatywne emocje, związane z produktami tanimi, niedrogimi kojarzymy raczej z kolorami w odcieniach brązowych i żółtych. Jak widać na wykresie poniżej, kolor brązowy, żółty i pomarańczowy to skojarzenia aż 61% badanych. Jeśli więc Twój produkt ma być kojarzony z wysoką jakością i nie jest tani, być może lepiej dla Ciebie będzie zrezygnować z tej kolorystyki w barwach Twojej firmy.


co ciekawe wykres ten koreluje z wykresem najmniej lubianych kolorów. Można przypuszczać zatem, że mało kto lubi kolory kojarzone z rzeczami tanimi.

Być może dlatego firma UPS w swojej kolorystyce nawiązuje do barw żółtych i brązowych, chcąc być kojarzona z usługami niedrogimi, dostępnymi na każdą kieszeń. Jak widać na ich przykładzie, taktyka doboru kolorów marki to sprawa indywidualna i nie zawsze kolory „exclusive” są dla nas dobre. Dobór kolorów zależy od tego co chcemy nimi klientom przekazać.

Wysoka jakość

Na drugiej szali mamy właśnie kolory związane z towarami ekskluzywnymi, towarami wysokiej jakości. Nie zaskakuje tu dominacja koloru czarnego (43%) i niebieskiego (20%).

Większość towarów luksusowych, to towary w których dominuje kolor czarny. Zwróćcie uwagę jak reklamowany i prezentowany jest sprzęt grający, biżuteria czy drogie aparaty fotograficzne. Zarówno w ich prezentacji na materiałach reklamowych jak i w samym designie produktów dominuje czerń.

Hi Tech

Omawiana wcześniej „Wysoka jakość”, koreluje z czymś co ankietowani określali jako „Hi tech”. Na uwagę jednak zasługuje to, że w przypadku High tech istotne znaczenie kolorystyczne ma dla nas kolor szary. Aż 23% badanych wybrało ten kolor!

Niezawodność

Ta cecha kojarzy się głównie z kolorem niebieskim, tak więc jeśli Twój produkt jest „niezawodny”, warto go ubrać w kolory niebieskie i czarne, unikać zaś kolorystyki zielonej i czerwonej oraz wspomnianej wcześniej kolorystyki kojarzonej z czymś tanim i niedrogim. Można powiedzieć, że rzeczy tanie nie mogą być niezawodne… choć to oczywiście duże uproszczenie.

Dużo, niebieskich odcieni spotkamy w aplikacjach komputerowych czy samym systemie Windows. Pytanie, czy ankietowani wskazali na kolor niebieski jako kolor kojarzony z niezawodnością bo zostali tak „zaprogramowani” przez kolorystykę swojego systemu operacyjnego, czy też kolorystyka systemu operacyjnego tak została wybrana ze względu na zaprogramowane w ludziach skojarzenie, pozostaje otwarte.

Samochody Mercedesa od lat są znane ze swojej niezawodności. Spójrzmy na ich stronę internetową. Dominuje kolor czarny („wysoka jakość”). Kolorem użytym na elementach klikalnych zaś, (linki, CTA) czy nagłówkach jest właśnie niebieski.

Strona mercedesa z dominującym kolorem czarnym i niebieskim wskazująca na wysoką jakość i niezawodność samochodów.

Odwaga, męstwo

Kolejnym interesującym wnioskiem z przeprowadzonych badań, są skojarzenia ludzi dla cech takich jak „odwaga” i „męstwo”. Dominujące tutaj kolory to:

  • Purpurowy
  • Czerwony
  • Niebieski

Kolor Purpurowy ma swoje konotacje historyczne. Ponieważ uzyskanie tego koloru wymagało użycia bardzo rzadkich i drogich barwników, na stroje czy przedmioty w tym kolorze mogły pozwolić sobie jedynie osoby zamożne. Dlatego też wiązano ten kolor z władzą, bogactwem, uduchowieniem (vide stroje biskupów), szlachetnością. Cechami kojarzonymi z odwagą i męstwem

Kolory czerwony i niebieski w zestawieniu mogą się brać, wg autora badania, z prostym odniesieniem tych cech do flagi USA (badanie przeprowadzono głównie na amerykanach). Niemniej, jeśli spojrzymy i na nasze podwórko, w herbach rycerzy Polskich także dominują barwy czerwone i niebieskie.

Źródło: pl.pinterest.com/pin/350717889718180662/

Strach

Na drugim biegunie mamy „Strach” i co ciekawe, także i tutaj głównym kolorem jest kolor czerwony, ale inaczej niż odwaga i męstwo, strach występuje w połączeniu z czarnym, który w większości kultur kojarzony jest ze śmiercią, chorobą czy żałobą.

Barwy czerwona i czarna, kojarzą się ze strachem aż dla 79% badanych, pozostałe kolory mają tu wartości pomijalne. Więc, jeśli nie chcesz aby twoja strona internetowa, czy wizytówka straszyły, unikaj połączeń tych dwóch barw.

Zobaczmy jak wyglądają plakaty filmowe horrorów. Czerń i czerwień to ich główne kolory.

Zabawa, rozrywka

Zrobiło się trochę straszno. Na zakończenie omawiania „uczuć” i powiązanych z nimi kolorów zobaczmy jakie kolory ankietowani powiązali z „Zabawą”. Jak widać na poniższym wykresie, kolory kojarzone z tą frazą to głównie te, jakie kojarzymy z latem i wypoczynkiem. Przypadek? 🙂

Barwy żółta i pomarańczowa to barwy bardzo często wykorzystywane w komunikacji wizualnej biur turystycznych. Od logotypów, poprzez strony internetowe po materiały BTL. Tu oczywiście można zauważyć konotacje barw z barwami „słonecznymi”. Słońce jako gwarancja dobrej pogody i zabawy.

Ulubione kolory a płeć

Na koniec spójrzmy jak badani odpowiadali na pytanie o swój ulubiony kolor i jak ich głosy rozłożyły się w podziale na płeć.

Mężczyźni

Kobiety

Jak widać, „bezpiecznym” kolorem jest kolor niebieski. Obie płcie lubią ten kolor. Panie dodatkowo wskazały na kolor purpurowy, kojarzony głównie z cechami takimi jak „odwaga” i „męstwo”.

Także kolor zielony, zebrał sporo punktów u obydwu badanych grup. Zarówno 14% kobiet jak i 14% mężczyzn, wskazało tą barwę jako swój ulubiony kolor. Potwierdza się,  też to, że kolory kojarzone z rzeczami tanimi, niedrogimi nie należą do kolorów ulubionych ani przez mężczyzn ani przez kobiety.

Na szczególną uwagę zasługuje barwa czarna. To dość ciekawe, że kojarzona z wysoką jakością barwa, jako kolor ulubiony została wskazana jedynie przez 6% pań i 9% panów. Wytłumaczeniem takiego wyniku, może być forma postawionego tu pytania. Respondenci mieli odpowiedzieć jaki jest ich ulubiony (jeden) kolor? Barwa czarna, oprócz hi-tech, jest to także barwa żałoby i strachu, zwłaszcza w połączeni z kolorem czerwonym. To może być wskazówką, dlaczego tak mało osób wskazało ten właśnie kolor jako swój ulubiony.

Ulubione kolory a wiek badanych

Spójrzmy jeszcze na wykres pokazujący najbardziej lubianą i najmniej lubianą barwę w połączeniu z wiekiem badanych (bez podziału na płeć).

Jakie kolory lubimy i jak to się zmienia z wiekiem?

Jak widać do 18-tego roku życia respondenci w ogóle nie wskazali barwy czarnej. Ta pokazuje się dopiero później. Kolor niebieski przewija się we wszystkich grupach wiekowych, co ciekawe, po 70 roku życia kolor ten to praktycznie jedyny kolor jaki został wskazany jako kolor najbardziej lubiany (82%). Reszta seniorów wskazała na kolor biały (18%). Budując zatem produkt dla osób 70+ warto o tym pamiętać w swoich przekazach marketingowych.

Jakich kolorów nie lubimy i jak to się zmienia z wiekiem?

Młodzież nie lubi taniości (brąz) ale i purpury kojarzonej z odwagą i męstwem. Czy ludzie młodzi nie są odważni? A może purpura kojarzy im się z władzą a jak sami pamiętamy, człowiek młody lubi się buntować przeciwko każdej władzy 🙂

Na podstawie tego zestawienia, można powiedzieć, że najmniej lubiane przez badanych kolory to kolory brązowe, pomarańczowe i żółte. Tak więc te kojarzone z produktami tanimi i – w domyśle – niskiej jakości. Myślę, że warto o tym pamiętać i stosować te kolory z rozwagą.

Podsumowanie


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.

Related Post


Powrót

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *