view_column
menu

Weź mnie, mnie weź

Jest taka scena w pierwszym Shreku gdzie osioł podskakuje w tłumie polecając się tytułowemu bohaterowi w sposób nazywany przez jednych „nachalnym”, przez innych „proaktywnym” 🙂. Ostatnio, dostrzegam dość ciekawą tendencję na Facebooku gdzie padają pytania o polecenie firmy czy usługi rozwiązującej jakiś tam problem pytającego.

Nie zrozum mnie źle

Nie jestem przeciwnikiem tego typu pytań, uważam jednak, że tak zadawane jak widzę, że są zadawane, nie mają sensu. Choć z jednej strony zdaję sobie sprawę, że wszyscy mamy mało czasu na wszystko i najlepiej jakby rozwiązanie naszych problemów zawierało się w nazwie jednej firmy lub nazwisku jednej osoby, to jednak tak nie jest.

Moje 7-mio letnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej nauczyło mnie, że skrótowo zadane pytanie o polecenie jakiejś firmy, czy usługi jest tylko pozornym zaoszczędzeniem czasu a w dalszej konsekwencji także pieniędzy jakie wydamy. Czego bowiem dowiesz się zadając na grupach tematycznych (lub wśród znajomych) pytania typu:

 • Jakie oprogramowanie do prowadzenia projektów polecicie?
 • Dobra firma pozycjonująca, Lublin… ktoś? coś?
 • Prawnik do napisania regulaminu sklepu internetowego, polećcie kogoś dobrego.
 • itd…

Po odpowiedziach jakie widuję w tego typu postach nie dowiaduję się niczego więcej co powie mi Google wpisując te same pytania w ich wyszukiwarkę. Ktoś teraz może zaprotestować że to nieprawda bo na Facebooku to polecają prawdzie osoby a google to automat… i po części jest to prawda ale:

 • Czy masz pewność,  że to faktycznie człowiek poleca a nie agencja marketingowa używająca do monitorowania sieci narzędzi typu Brand24?
 • Czy masz pewność, że polecenie to wynik zrealizowanej usługi, a nie bliskiej znajomości z polecaną firmą?
 • Czy masz pewność, że polecana firma spełni Twoje oczekiwania… i tu dochodzimy do drugiej strony medalu.

Jak pytać o polecenia?

To kolejna sprawa jaka mnie nurtuje. Wszyscy bowiem pytają o „dobre”:

 • Dobre oprogramowanie
 • Dobrą firmę
 • Dobrego prawnika
 • itd…

No więc ja się pytam co oznacza „dobre”? W internecie każdy jest dobry, ja też jestem i robię dobre strony internetowe oraz robimy dobre wydruki i co weźmiesz mnie? Bo ja ci tak napiszę? A co jak dla Ciebie „dobre” to synonim „tanie”? Wtedy najpewniej się nie dogadamy, bo choć nie lecę w kulki z wycenami prac, to jednak dla mnie te dwa słowa nie są tożsame.

Tymczasem wystarczy moim zdaniem już na początku w pytaniu zdefiniować podstawowe kryteria jakie według Ciebie spełnią Twoje oczekiwanie i pomogą Ci wybrać najlepszą dla Ciebie firmę. Popatrzcie jak by wyglądały pytania jakie podałem w przykładach na początku wpisu:

 • Jakie oprogramowanie do prowadzenia projektów, które ma moduł kontaktów i integracje z outlookiem, polecicie?
 • Dobra firma pozycjonująca, która w miesiąc wypozycjonuje sklep akwarystyczny na top10 przy budżecie 2000 zł, najlepiej z Lublina… ktoś? coś?
 • Prawnik do napisania regulaminu sklepu internetowego, ze znajomością prawa międzynarodowego (sprzedaż do krajów UE), polećcie kogoś dobrego.

Dużo lepiej, prawda? W każdym pytaniu dodałem jeden istotny dla mnie warunek, który definiuje to co jest dla mnie ważne, warunek, którego spełnienie określi firmę jako „dobrą”. Pomyślcie jak dodanie jednego krótkiego kryterium, potrafi precyzyjnie określić firmę/usługę jakiej szukacie? Jak dużo możecie zaoszczędzić czasu pytając z głową o to czego potrzebujecie?

Jak polecać?

Na koniec kilka słów i porad dla polecających jakie mam nadzieję wykorzystają w przyszłości. W przeważającej większości „poleceń” pod tego typu postami widzę podane nazwisko lub nazwę firmy/oprogramowania/adresu www etc. I to jest bardzo duży błąd.
Ellen Langer, profesor psychologii na Harvardzie przeprowadziła swego czasu ciekawy eksperyment polegający – z grubsza – na wpychaniu się do kolejki do xera. Co się okazało.

Jeśli wpychająca się do kolejki osoba podchodziła prosząc „Czy mogę skorzystać z kserokopiarki?” 60% badanych wyrażało zgodę. Jednak współczynnik ten rósł do niebotycznych 94% jeśli podawany był powód. Najlepsze w tym badaniu było to, że nawet jeśli powód ten był kompletnie abstrakcyjny także uprzejmość osób była na bardzo wysokim poziomie. Podanie bezsensowego powodu: „Czy mogę skorzystać z kserokopiarki, BO MUSZĘ COŚ SKOPIOWAĆ” powodowało, że 93% ludzi wyrażało na to zgodę, mimo, że sami czekali w tej samej kolejce 🙂

Bardzo to ciekawe doświadczenie, bardzo pouczające i może być bardzo pomocne w nawiązywaniu relacji z Klientami. Zwłaszcza w poleceniach firm. To zdawkowe rzucanie nazwami firm czy nazwiskami w „poleceniach” jest dla mnie szczególnie niezrozumiałe w przypadku gdy ktoś poleca sam siebie lub swoją firmę. To już nawet jednego zdania nie wymyślisz dlaczego warto skorzystać z Twoich usług? Jak jesteś bardzo zabiegany (czytaj leniwy) to może napisz sobie wcześniej taki tekst polecający (krótki, jednozdaniowy) i w odpowiedziach używaj metody pana Kopypasta pozwalającej zaoszczędzić czas na stukaniu w klawiaturę. Pomyśl jak bardzo tym prostym zabiegiem zwiększasz swoje szanse na wybór i zainteresowanie potencjalnego klienta 🙂

Podsumowując

Wpis ten dedykuję dwóm grupom osób. Przede wszystkim, osobom zabieganym, którzy nie mając czasu na napisanie jednego zdania wymagań i oczekują że Internauci przeczytają w ich myślach co jest dla nich wyznacznikiem „dobrej firmy/usługi/produktu”. Dedykuję go też osobom, które oferują i polecają usługi innych lub swoje własne. Mam nadzieję, że przytoczone wyniki badań pozwolą Wam zmienić nieco taktykę w promowaniu usług pod tego typu postami.

Jeśli już chcemy korzystać z siły poleceń – a moim zdaniem warto – róbmy to z głową, co pozwoli nam zaoszczędzić czas swój i innych osób. Inaczej niczym nie różnimy się od automatów Googla, który podaje takie same wyniki na zadawane przez nas pytania 🙂


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.Obrazek wyróżniający post: tapeciarnia.pl</small>


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *