view_column
menu

Votek, votek coś poszło nie tak!

Nie milkną echa i wypowiedzi ekspertów dotyczące niedawno przeprowadzonej akcji marketingowej firmy Reserved, w której to ładna dziewczyna szukała swojego chłopaka z Polski. Bardzo dobry tekst na ten temat napisał Jacek Kotarbiński, polecam.

Pomocy! Po zamachu w Londynie, zaginął nasz syn.

Powtarzał się nie będę, zgadzam się z Jackiem i jego podejściem, powiem może co o tym myślę jako przeciętny zjadacz chleba człowiek, który polskiego marketingu generalnie nie lubi ze względu na przaśność reklam jakie dochodzą z każdej strony. W przypadku kampanii z Votkiem nastąpiło chyba przelanie czary goryczy z kilku powodów.

#1 – Dee Dee – nie kłam

Opieranie przekazu marketingowego bazującego na oszustwie? Serio?
Zważywszy na powszechne oszukiwanie klientów w reklamach (czy też jak to wolą nazywać agencje marketingowe „pokazywanie pozytywnych cech produktu”) akcja z dziewczyną szukającą spotkanego chłopaka to kolejny poziom kłamstwa. Mamy tu oszustwo na skalę masową, przygotowaną z pełną premedytacją, wspieraną socjosztuczkami wątpliwej moralności. Interesujący tekst i rozwinięcie tematu napisała na ten temat Natalia Hatalska. Tekst, który polecam wszystkim buzz marketerom, do przeczytania w całości, powoli i ze zrozumieniem.

Nowa kampania Reserved i kryzys zaufania

Pamiętaj: Bazując na oszustwie, nie zbudujesz żadnej wartości. ŻADNEJ!

#2 – Do kogo ten przekaz?

Według słów twórców kampanii, targetem reklamy byli mężczyźni w wieku 25-35 lat. Serio? Co niby trzydziestolatek ma zrobić z takim postem? Przyszerować? Zachwycić się? Powiedzieć „ojej jakie to romantyczne, pomogę tej miłej dziewczynie w znalezieniu miłości…”. Serio? Ale naprawdę serio tak myślicie?

Wasz target zobaczy posta, powie „fajna laska, szkoda że nie jestem Votkiem” i przewinie dalej. Na koniec, jak już dowie się, że to fejk obśmieje w duchu wszystkie znajome, które dały się na to nabrać i od dwóch dni gadały o tym na korytarzu. Tak wiem to strasznie szowinistyczne.

Powiem Wam za to co zrobią osoby, do których nie adresowaliście tej reklamy czyli panie w wieku 25-35 lat. Otóż te wszystkie panie, zwłaszcza te, które dały się na to nabrać, właśnie poczuły wkurw. Wielki ogromny wkurw na całą akcję, na Dee Dee i na Reserved. Cała ich romantyczna otoczka wielkiej miłości i solidarność jajników, jaka nakazała im podzielić się tym filmem ze znajomymi doznała totalnego wstrząsu. Wstrząsu i zwykłego ludzkiego wkurwienia – w pełni zrozumiałego zresztą.

Dla buzz marketerów, proponuję takie ćwiczenie. Powiedzcie żonie, że w przyszłą środę macie po pracy spotkanie sprzedażowe z ważnym klientem. Następnie nic nie mówiąc, idźcie nachlać się z kolegami z pracy, a do domu wróćcie nad ranem cuchnąc papierosami i wódą. Po co? Po to żebyście po reakcji żony zrozumieli jak czują się i jak zachowują oszukane kobiety. To może być wasza lekcja życia.

#3 Nie pogrążajcie się już.

Na koniec krótki komentarz do tego co się dzieje już po odsłonięciu wszystkich kart. Tłumaczenie, że akcja miała na celu co innego niż oszukanie ludzi i ludzie, którzy ja krytykują są tępi i nie rozumieją jej szczytnej idei jest po prostu żałosne.

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, gdzie jedynym wyjściem z sytuacji jest po prostu przeprosić. Przeprosiny nie ujmują godności. Nie lękajcie się tego jakże magicznego słowa.


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.

Related Post


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *