view_column
menu

Użyteczność stron www – formularz zmiany hasła

Witam serdecznie po nieco dłuższej przerwie spowodowanej zwiększonym nakładem pracy. Dziś chciałbym pokazać Wam kilka oczywistych i mniej oczywistych błędów jakie moim zdaniem, zostały popełnione na prostym wydawałoby się formularzu zmiany hasła w Systemie Bankowości Internetowej (SBI) jednego z popularnych polskich banków1.

#1 Nie do końca jasny układ menu

Nie jest to coś bardzo nieprawidłowego ale myślę, że można to rozwiązać w sposób bardziej przyjazny użytkownikowi.


Strona ustawień, gdzie możemy dokonać zmiany hasła prezentuje się jak na obrazku powyżej. Ikona ustawień (koło zębate) jest standardem dobrze kojarzonym przez użytkowników i to jest ok. Potem jednak, po wejściu na stronę ustawień, nie mamy już tak czytelnie i łatwo. Sidebar po lewej stronie prezentuje różne linki, których kliknięcie rozwija dalsze linki po prawej części ekranu. Kliknięcie na te linki po prawej stronie rozwija je, pokazując dodatkowe informacje. To co mi tu przeszkadza to:

 • Niejasna informacja gdzie mogę zmienić hasło. Raczej spodziewałbym się tego w zakładce „Bezpieczeństwo” a nie „Kanały dostępu”
 • Menu drugiego poziomu myślę, że lepiej prezentowałoby się w poziomie, bezpośrednio pod kółkiem zębatym, a nie w sidebarze, który niepotrzebnie zabiera miejsce.

Schematycznie zatem, ekran ten mógłby wyglądać w taki sposób: http://fsq10f.axshare.com/home.html co moim zdaniem byłoby dla Klienta bardziej czytelne.

2 Brak informacji o warunkach hasła

Trzema najpopularniejszymi hasłami używanymi przez internautów na świecie w 2016 roku były:

 • 123456
 • 123456789
 • qwerty2

Siła takich haseł jest praktycznie żadna. Banki, chcąc uchronić Klientów i ich pieniądze, nakładają na hasła swoje reguły bezpieczeństwa, co jest jak najbardziej słuszne. W omawianym przez nas banku także są takie reguły, moim zdaniem jednak, błędem jest brak ich wyświetlania na formularzu. Nawet w przypadku wyświetlenia błędu, System nie informuje nas co zrobiliśmy źle w sposób jawny, dopiero najechanie na błędne pole kursorem myszy wyświetla nam błąd walidacji (Na marginesie: na tablecie i telefonie kursorem myszy nie najadę na pole… z powodu braku myszy w tych urządzeniach). Co ciekawe, za każdym razem wyświetlany jest inny błąd. Zapewne jest to komunikat błędu pierwszej niepoprawnie zweryfikowanej reguły. Chcąc nie chcąc moja próba zmiany hasła kończy się taką reakcją formularza.

Próba 1 – gdzie poznaję regułę dotyczącą długości hasła

Próba 2 – gdzie dowiaduję się o kolejnych regułach bezpieczeństwa

Dopiero w tym momencie użytkownik poznaje reguły jakimi ograniczone jest nowe hasło. Co ciekawe jednak, i ten komunikat nieco odbiega od rzeczywistości. Ponieważ System pozwala na wprowadzanie do hasła znaków specjalnych (slusznie), w komunikacie tym brakuje mi w nim słowa „minimum”. Możliwość wprowadzenia znaków specjalnych to bardzo dobry ruch i w przypadku SBI moim zdaniem powinno to być nawet wymuszane na użytkownikach, choć rozumiem też opory przed wprowadzeniem takiej reguły jako czegoś obligatoryjnego (koszty obsługi zirytowanych klientów na Contact Center są większe niż straty wynikające z przejęcia prostych haseł).

Problemem tutaj jest to, że o ile formularz akceptuje znaki specjalne, to nie akceptuje ich wszystkich. Dwukropek jest z automatu czyszczony. Ok, co bardziej świadomy użytkownik może domyślić się dlaczego tak jest ale:

 • po pierwsze: programiści, którzy to rozumieją to zapewne promil klientów Banku
 • po drugie: można udostępnić możliwość wprowadzania wszystkich znaków specjalnych bez podnoszenia ryzyka ataków hackerskich

Ideałem dla mnie jaki powinien być tutaj zrealizowany, to od razu po wejściu na stronę zmiany hasła, wyświetlane powinny być reguły jakie pozwolą zmienić to hasło za pierwszym podejściem. Przykładowo mogłoby to wyglądać tak: http://fsq10f.axshare.com/zmiana_has_a.html

3 Brak możliwości kopiowania hasła

To z pewnością punkt, który może wzbudzić najwięcej kontrowersji. Blokowanie możliwości kopiowania danych na formularzach bankowych rozpoczęło się kilka lat temu od słynnego wirusa ZeuS3. Dotyczy to zwłaszcza pól gdzie podajemy numer rachunku. Z jednej strony ok jest to dla mnie zrozumiałe. Z drugiej strony jako człowiek leniwy używam do magazynowania haseł bezpiecznych narzędzi, które zapewniają mi:

 • Tworzenie unikatowych haseł dla każdej aplikacji i Serwisu jakich używam
 • Tworzenie haseł silnych trudnych do rozszyfrowania
 • Brak konieczności pamiętania wszystkich haseł

Przez brak możliwości kopiowania haseł, wygenerowane trudne do złamania hasło #Hi8os}g!r]hJ4W&&}89)i8b, które bym użył, musi zostać przepisane ręcznie, co zadziała pod warunkiem że dopuszczone będą użyte w nim znaki specjalne. Z powodu lenistwa jest duża szansa, że uproszczę nowe hasło do takiego, które łatwo mi będzie wprowadzić. Paradoksalnie zabezpieczenie przed wklejaniem haseł w tym polu, zmniejsza moim zdaniem bezpieczeństwo a powinno być odwrotnie.

Dodatkowo, brakuje mi tu konsekwencji. O ile na formularzu zmiany hasła nie mogę wkleić sobie nowego hasła, to już takich zabezpieczeń nie ma:

 • na formularzu zmiany hasła w polu „Stare hasło” (na marginesie, powinno być chyba „Obecne hasło” a nie „Stare”)
 • na formularzu logowania do bankowości, gdzie swobodnie mogę wkleić hasło i przejść do Systemu

Dla wygody i zwiększenia bezpieczeństwa odblokowałbym możliwość wklejania haseł w tym miejscu, ale po ustaleniu z działem bezpieczeństwa czy tego typu zmiana nie wpłynęłaby niekorzystnie na możliwości ataków. Finalnie to bankowa „bezpieka” decyduje o tym, przed jakimi zagrożeniami chronimy SBI. Być może odblokowanie wklejania nowego hasła w tym polu wiązałoby się z koniecznością wprowadzenia dodatkowej weryfikacji SMS… a tu już zaczyna się ciekawszy i szerszy temat do omówienia 🙂

4 Zbyt długie hasło wyświetla nieprawidłowy komunikat błędu

Przyznam, że ten błąd formularza mocno mnie zdziwił. Przykładowe hasło: Anndt&5ksja3dhajyacw jest hasłem spełniającym warunki walidacji oraz jak wskazuje podpowiedź jest hasłem „Silnym”

Dodajmy jednak do tego hasła jedną literę, cyfrę lub jakiś znak i hasło nagle robi się niewystarczające. Ja dodałem na końcu małe „a”, co System uznał za niedopuszczalne obniżenie siły hasła.

Ciekawe.

5 Bez względu na to co wpiszesz w polu „Stare hasło” walidacja ajax pokazuje status OK

Ostatnia nieprawidłowość jaką znalazłem wprawiła mnie w osłupienie. Okazuje się, że nieważne co wpiszesz w polu „Stare hasło” po opuszczeniu pola jego walidacja pokazuje status OK.

Z ciekawości spróbowałem zmienić hasło klikając „Zatwierdź”. Uff… na szczęście nie doszło do zmiany, a System wyświetlił błąd z informacją, że „Stare hasło” jest błędne. Próbuję wymyślić powód takiego zachowania formularza i jako, że papier zniesie wszystko udało mi się to. Otóż.

Tak działający formularz zabezpiecza przed wykradzeniem hasła jeśli użytkownik odejdzie od komputera nie wylogowując się z SBI. Taki hacker mógłby usiąść do tego komputera (np. w kafejce internetowej) i zacząć podawać różne hasła, aż do momentu kiedy zamiast błędu wyświetliłby się upragniony zielony „thick”. Wtedy poznałby hasło użytkownika… no tylko pozostaje kwestia prawdopodobieństwa wystąpienia takiego ataku i ile ten hacker musiałby się nawpisywać żeby trafić z hasłem. Ok mógłby napisać sobie dedykowane oprogramowanie, przyczaić się w kafejce i… dobra kończę bo zaczynamy wchodzić w scenariusze filmów sci-fi.

Podsumowując

Myślę, że wszystkie te błędy i niedociągnięcia, oprócz tego, że z niektórymi można po prostu dyskutować, to wynik tak zwanego, modnego kiedyś, podejścia Web 2.0. O tym, że nikt nie wie czym Web 2.0 jest już pisałem na blogu, nie wracajmy do tego tematu :). To właśnie wtedy modne stały się AJAXowe walidacje pól po opuszczeniu ich (onLostFocus), czy ukrywanie jak największej ilości prezentowanej na stronie informacji. W skrajnych przypadkach nawet tych, które pozwalają szybko i sprawnie obsłużyć wypełnianie formularzy prezentowanych na stronach www. Na całe szczęście, wszystkie te niedogodności są proste do korekty i być może Bank pochyli się nad nimi.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem Ci choć trochę zrozumieć czym jest użyteczność na stronach www? Zapraszam wszystkich do merytorycznej dyskusji i… do usłyszenia wkrótce 🙂


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.


1 – Celowo nie podaję nazwy Banku. Nie ma to znaczenia dla wpisu. Proszę nie pytać jaki to bank.
2 – Źródło: http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/01/16/worlds-common-passwords-revealed-using/
3 – Więcej o ZeuSie tutaj: https://niebezpiecznik.pl/post/jak-dziala-zeus/

Related Post


Powrót

4 komentarze
 • Maciek napisał(a):

  Odnośnie „ptaszka” przy wpisaniu starego hasła, to wydaje mi się, że walidacja jego zgodności z hasłem zapisanym w systemie niepotrzebnie generuje zapytania do „hosta”. Cały formularz jest walidowany na poziomie strony, a dopiero przycisk zatwierdź powoduje wysłanie go i weryfikację z systemem w tle. Online’owość tylko jednego pola jest chyba niepotrzebna. Raczej można zastanowić się nad jakimś oznaczeniem, które zasugeruje, że stare hasło zostało wpisane, więc ten warunek jest spełniony, nie zaś że zostało ono wpisane poprawnie w sensie merytorycznym.

  • admin napisał(a):

   Jest sporo racji w tym co piszesz, z drugiej strony mnie takie działanie nieco zmyliło. W przykładzie podałem dwa znaki starego hasła co na pierwszy rzut oka wygląda źle. Jeśli jednak wpisałbym swoje stare hasło… i kropnął się w jednym znaku wtedy już ten „ptaszek” nie byłby tak jednoznaczny dla mnie w sensie oznaczania jedynie „wypełnienia pola”.

   • Marcin napisał(a):

    Osobiście uważam że sprawdzanie poprawności starego hasła w czasie rzeczywistym mogłoby być naruszeniem polityki bezpieczeństwa (np. w sytuacji gdy klient zostawi gdzieś otwartą przeglądarkę z aktywną sesją można spróbować odgadnąć jego hasło i od razu dostawać odpowiedź czy jest poprawne). Lepszym rozwiązaniem byłby tam komunikat informacyjny i walidacja czy pole nie jest puste (puste = błąd, wypełnione, brak błędu, brak „ptaszka”).

    Swoją drogą dla jakich rozdzielczości były robione te testy? Dla mnie ten układ menu jest bardzo wygodny dla rozdzielczości z których korzystam na co dzień (1920×1200), przy mniejszych pewnie preferowałbym przedstawiony przez Ciebie 🙂

    • admin napisał(a):

     No też tak myślę że to kwestia bezpieczeństwa każe wyświetlać ptaszka zawsze po opuszczeniu pola :). Nie wiem jednak czy nie zostawiłbym po prostu pustego miejsca i nijak nie informował klienta że sobie to pole opuścił. IMO użyteczność wzrosła by o jakieś 0.000001% 🙂

     Testy robione były na 1900×1200… ups :). Ale też to rozumiem co piszesz. Układ sam w sobie nie jest jakiś tragiczny ale przy klikaniu już nieco gorzej wygląda i działa na screenach trudno to oddać. Moja propozycja to tylko opcja podejścia do tego tematu a możliwości tutaj (dla tej rozdzielczości) jest co najmniej kilka dobrych.
     Dziękuję za merytoryczny komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *