view_column
menu

Strona www – 8 powodów, dla których mniej znaczy więcej

Strona internetowa jest jak dowód osobisty albo karta kredytowa. Każdy musi lub pragnie ją mieć. Każdy twórca, przedsiębiorca, usługodawca, handlowiec. To nie jest trudne, ale wymaga jednej rzeczy: pokory. Względem czego? Wiedzy innych. Dobrze przygotowana strona www pozwoli sprzedawać twoje usługi i budować twoją markę. Słaba witryna może zniszczyć twój wizerunek i osłabić biznes. Co więc kryje się pod informacją, że mniej znaczy więcej?

1 Strona jest jak dobrze zaprojektowany dom

Nie inaczej! Nowoczesny dom, innowacyjne budownictwo. Przestronne, funkcjonalne, intuicyjne. Wnętrza urządzone ze smakiem, bez zbędnego zagracania meblami i przedmiotami. Ktoś, kto wchodzi do takiego domu, czuje się dobrze. Dokładnie tak samo powinno być z twoją stroną www. Klient, który zdecyduje się na nią wejść, powinien chcieć zostać na dłużej. Przynajmniej dwie minuty. Musi od razu zobaczyć, czym się zajmujesz, co cię wyróżnia i jak się z tobą skontaktować. Nie będzie go interesowała przydługa historia firmy, rozbudowane opisy jakości i usług. Zwróci uwagę na grafikę i zapamięta główne hasło z `headera`. Czy zwróciłeś na to uwagę, zlecając swoją witrynę do realizacji?

 

2 Nie maluj ścian na tysiąc kolorów

mess-1559327-640x427

Skoro już wyobrażamy sobie wspaniały dom (a może wymarzone mieszkanie?), pójdźmy dalej tym tropem. Czy w nowoczesnych, przytulnych, ale równocześnie świeżych przestrzeniach znajdzie się miejsce na kolorystyczny chaos? Raczej nie. Źle się czujesz w miejscu, w którym ktoś nie potrafił użyć farby i dobrać kolorów. Ktoś, kto z pomysłem komponuje odcienie, ma szansę stworzyć miejsce, które zrobi piorunujące wrażenie. Czy to oznacza, że tapety w kwiatki są złe? Nie! Ale potrzeba na to koncepcji i zdolnego aranżera wnętrz.

Dokładnie tak samo jest z twoją stroną www. Im mniej dziwnych kontrastów, bałaganu i kolorowych elementów, tym większa szansa, że klient… zauważy twoją ofertę, a więc to, na czym najbardziej ci zależy.

 

3 Dużo gratów, mało konkretów

Czy meblując nowy dom, od razu zagracisz tym, co tylko `wpadnie w ręce`? Zazwyczaj zależy ci wtedy na porządku i ładzie, bo mniej znaczy więcej. Minimalizm wygrywa!

A strona internetowa…? Kilka różniących się od siebie zdjęć, obszerny tekst na froncie, mała czcionka, wiele zakładek i podzakładek – to gwarancja tego, że klientowi szybko odechce się przeglądać witrynę. Im dłużej musi szukać, tym mniejsza szansa na twój sukces.

Co jeżeli twoja oferta jest bardzo rozbudowana? Postaraj się najpierw dokonać selekcji i wyboru. Które aspekty twojej działalności wystarczy zaakcentować, a które wolisz wysunąć na pierwszy plan? Czy na pewno wszystkie swoje realizacje chcesz zawrzeć w portfolio? Czy nie lepiej zamieścić tam twoje najlepsze i najbardziej reprezentatywne prace?

Pamiętaj: mniej znaczy więcej. Zwłaszcza dla klienta.

 

4 Potrzebny dekorator wnętrz!

Urządzanie domu na własną rękę jest… męczące. I kosztowne, bo czy znamy dobrze rynek dodatków i rozwiązań dla domu i mieszania, jak profesjonalista? Ze stroną www jest podobnie. Ktoś, kto się na tym zna, pomoże dobrać takie rozwiązania i dodatki, które sprawią, że twoja strona będzie przynosiła zyski. Będzie twoją wizytówką, silnym punktem zaczepienia, źródłem informacji. Postaw na agencję lub grafika, którego prace naprawdę ci się podobają, a przede wszystkim: są praktyczne.

 

5 Fundamenty muszą być solidne

Dobrze pracować na platformach, które dynamicznie rozwijają się w kwestii projektowania stron www oraz sklepów internetowych. Warto mieć na uwadze najnowsze trendy w dziedzinie budowania stron i trzymać rękę na pulsie. Czy słyszałeś o stronach SPA? Zapewne nie, a warto moim zdaniem rozważyć opcję posiadania takiej właśnie strony.

Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz zastanów się chwilę. Czy łatwo ją będzie modyfikować, odświeżać i stale  aktualizować, oraz co ważniejsze… czy w ogóle planujesz ją aktualizować i jak często? Zdaj się tu na wiedzę wykonawcy, on poprowadzi Cię i podpowie najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj że strona musi być wizerunkowo spójna, responsywna (dostosowywać się do wielkości ekranu), mieć dobrą nawigację i przejrzystość.

 

6 Dodatki robią robotę

Kiedy już dom jest ukończony, pora na wybieranie dodatków. Ostrożnie i z rozwagą, aby nie przedobrzyć.

Dla twojej witryny znaczenie będzie miał każdy detal. Rodzaje ikon, ułożenie galerii, czcionka, wygląd formularza kontaktowego, rodzaj slidera lub jego brak… Wszystko musi do ciebie pasować. Kolory, kształty, zdjęcia. Ale na tym nie koniec! Również twoje logo musi się wpasować w całą koncepcję, dobrze więc, jeżeli już je masz i można na nim oprzeć całą koncepcję.

 

7 Wolnoć Tomku w swoim Domku

Jeżeli chcesz mieć swój domek, to jasne, że to ty masz się w nim czuć dobrze. Jednak priorytetem są goście. Co zrobić, by poczuli się dobrze?

  • Przykuj ich uwagę. Niech na wstępie powiedzą: „Jaka piękna strona!”
  • Pozwól im łatwo rozeznać się, gdzie i co mogą znaleźć. Czy w twojej branży wystarczy prosta informacja, czy lepiej zamieścić więcej materiałów?
  • Zadbaj, aby wersja mobilna była jeszcze bardziej czytelna i przejrzysta niż wersja na komputer.
  • Zaurocz gości wystrojem, prostotą i dobrym smakiem. Niech twoja strona nie będzie przeładowana niepotrzebną treścią.

 

8 Powiedz innym gdzie mieszkasz

Jeśli już postawisz swoją stronę internetową, warto powiedzieć innym gdzie Cię znajdą. Wybierz firmę zajmującą się pozycjonowaniem i promocją stron internetowych.
Tak jak z pustym domem, którego nikt poza Tobą nie odwiedza tak ze stroną Internetową. Jeśli nie przyciągniesz do niej gości nigdy nie poznasz jak wartościowym narzędziem reklamowym może się stać. Szybko też stracisz ochotę by o nią dbać i dopieszczać co jest niezbędne by stale zdobywać nowych klientów.
Tak jak w poprzednich punktach tak i tutaj należy uważać. Mało tego, zbyt gwałtowne ruchy mogą spowodować, że Twoja strona zostanie „ukarana” przez Google. O tym, że mniej znaczy więcej w przypadku pozycjonowania stron nabiera szczególnego znaczenia. Tutaj trzeba uważać na wszystkie ruchy jakie wykonujemy w Internecie i najlepiej zdać się na profesjonalistów.


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


danuta-awolusiO autorce

Danuta Awolusi – copywriterka, redaktorka. Pisarka i wokalistka gospel, zakochana w muzyce.


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *