view_column
menu

Pozycjonowanie stron internetowych – nowa usługa Santri

2 025 951 – tyle mamy w Polsce domen zarejestrowanych przez NASK1, a są to tylko te domeny z końcówką .pl. To bardzo duża liczba potencjalnych naszych konkurentów, którzy tak jak my, chcą być widoczni w Internecie i pokazywać się w wynikach wyszukiwania Google. Co ciekawe, wiele firm ma kłopot ze zrozumieniem podstawowych pojęć związanych z pozycjonowaniem strony internetowej, co nie pomaga im jak już zaczynają szukać kogoś od pozycjonowania.

Brak podstawowej wiedzy może doprowadzić do sytuacji, gdzie trafimy na firmy, które mogą stosować rzeczy nieetyczne, nieuczciwe a przede wszystkim niebezpieczne dla naszej strony internetowej i jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Wpis ten ma na celu w sposób bardzo krótki, i mam nadzieję treściwy, odpowiedzieć na trzy najczęściej pojawiające się pytania na jakie trafiamy. Nie jest to wpis techniczny rozpatrujący zawiłości związane z pozycjonowaniem. Na zagadnienie pozycjonowania spojrzymy okiem biznesmena rozpatrującego możliwość takiej formy promocji swojej firmy.

Czym jest pozycjonowanie strony www?

To z pozoru proste pytanie stwarza problem jeśli spróbujemy na nie odpowiedzieć bez przygotowania. Nie wierzysz? Zatem nie czytaj dalej tylko spróbuj w myślach udzielić sobie na nie odpowiedzi :). Najpewniej Twoje myśli orbitowały wokół ogólnych pojęć typu: „pozycja w google”, „top 10”, „seo” czy „AdWords”. Ogólnie nic konkretnego, raczej pomieszanie usłyszanych gdzieś pojęć technicznych z mitami jakie narosły przez lata na temat pozycjonowania stron www.

Z biznesowego punktu widzenia pozycjonowanie strony www oznacza, że firma pozycjonująca wyda pieniądze na prace, które sprawią, że Twoja strona internetowa, będzie częściej pokazywana przez Google jako ta, na którą warto odesłać użytkownika a przez to Ty będziesz miał na niej większy ruch.

Teraz troszkę teorii. Wyniki wyszukiwania, jakie przedstawia nam Google po wpisaniu szukanej przez nas frazy, dzielimy na organiczne i płatne (AdWords). Nazwy te, w moim odczuciu są nieco mylące. Wyniki „organiczne” wskazują na to, że strona sama zostanie w odpowiedni sposób zaindeksowana przez Google i wyświetlona jako wartościowe źródło informacji. Choć idea taka właśnie jest, to jednak żeby być odpowiednio wysoko w wynikach organicznych zapłacić za to trzeba tak samo jak za reklamy AdWords. Oczywiście, jeśli tworzysz dobrej jakości treści na swojej stronie, robisz to regularnie i aktywnie pracujesz nad gronem swoich odwiedzających, Google odpowiednio wysoko umieści Twoją stronę w swoich wynikach wyszukiwania. Tu, jak widzisz, pojawia się konieczność pracy regularnej i aktywnej… mówiąc obrazowo, pozycjonowanie, które wpływa na wynik twojej strony w wynikach organicznych, możemy porównać do rozstawiania kierunkowskazów, wskazujących Twoją stronę www w tak wielu miejscach jak to tylko możliwe, oraz dbanie, by sama strona zawierała aktualne informacje wartościowe dla innych osób. Już samo „rozstawianie kierunkowskazów” jest zajęciem żmudnym, długotrwałym i wymagającym wysiłku ze strony osób, które nad tym pracują. A do tego dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniej treści jaką prezentujesz swoim potencjalnym Klientom…

W tym miejscu, pojawia się pierwsze ryzyko, na jakie należy uważać a jakie jest związane z nieuczciwymi działaniami różnych firm, które chcąc zapewnić sobie zysk posuwają się do działań nieetycznych czy wręcz niebezpiecznych dla twojej strony internetowej. Ale bez obaw tego typu firmy są szybko weryfikowane na rynku i przeważnie nie funkcjonują zbyt długo.

Kampanie płatne, czyli tak zwany AdWords to nic innego jak zapłacenie w przeglądarce Google za to, żeby twoja strona internetowa pokazała się na samej górze w wynikach wyszukiwania.

Różnica pomiędzy „pozycjonowaniem organicznym”, a kampaniami AdWords jest taka, że wyniki z AdWords masz od razu, natomiast Twoja pozycja w wynikach organicznych to kwestia do której można dochodzić bardzo długo. Istotne jest też to, że o ile w kampanii AdWords twoją strona przestanie się wyświetlać od razu po wyczerpaniu budżetu reklamowego, o tyle osiągnięta dobra pozycja organiczna, nawet jeżeli przestaniesz już pozycjonować stronę, dalej się utrzymuje przez jakiś czas. Choć oczywiście jej pozycja powoli zacznie spadać, to jednak nie dzieje się to z dnia na dzień.

Za to jak szybko Twoja strona będzie spadać w organicznych wynikach wyszukiwania zależy w dużej mierze od działań konkurencji, która pozycjonuje się ze swoimi stronami.

Mam nadzieję, że te krótkie definicje pozwolą Ci, w ogólnym zarysie, zrozumieć czym jest pozycjonowanie i jakie są dwa główne nurty pozycjonowania, na które możesz wydać pieniądze. Próbując odpowiedzieć na pytanie, która droga jest lepsza, należy zastanowić się co chce się osiągnąć? Jeśli Twoim celem jest szybka weryfikacja produktu na konkurencyjnym rynku, z pewnością lepsze będzie dla Ciebie AdWords. Jeśli jednak chcesz zbudować silną pozycję w internecie, wtedy lepiej skupić się na tradycyjnym pozycjonowaniu dobierając do tego odpowiednie środki.

Dla kogo pozycjonowanie?

Zapewne często możesz spotkać się z opinią, że w dzisiejszych czasach pozycjonowanie to konieczność. Że jak cię nie ma w internecie jak się nie pozycjonujesz niczego nie osiągniesz. No cóż, na takie stwierdzenie należy odpowiedzieć „to zależy” 🙂
Jeśli nasza strona internetowa służy do pokazywania jej kontrahentom, których pozyskujemy w inny, bardziej tradycyjny sposób, wtedy pozycjonowanie de facto nie jest nam potrzebne. Jest nam ono potrzebne wtedy, kiedy chcemy z naszej strony internetowej utworzyć aktywny kanał pozyskiwania nowych klientów.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czy pozycjonowanie jest dla mnie opłacalne, najlepiej je nieco zmienić i spróbować odpowiedzieć na kwestie czy chcę aby moja strona internetowa pozyskiwała dla mnie zamówienia? Trzeba pamiętać o tym, że wypozycjonowanie strony internetowej na dobre miejsca w Google, wiąże się także z koniecznością budowy odpowiedniej infrastruktury po stronie Twojej firmy obsługującej klientów online.

I tak, o ile wiemy, że pozyskanie klienta przez internet jest obecnie najtańszą metodą, o tyle nie należy zapominać o tym, że klient internetowy lubi być obsługiwany w internecie. Jeśli jesteś na to gotowy i masz odpowiednie osoby, które mogą to zapewnić swoim klientom jesteś gotowy na to, żeby pozycjonować się i żeby twoja strona internetowa aktywnie pracowała dla ciebie pozyskując nowe zamówienia.

Z jednej strony znam bardzo wiele biznesów, które doskonale radzą sobie na rynku nie pozycjonując się w Google, znam też wiele firm, które postawiły na pozycjonowanie, i które także dobrze radzą sobie na rynku oferując swoje towary i usługi. W moim odczuciu „pozycjonowanie organiczne” jak i kampanie AdWords najlepiej traktować jako dodatek do doskonałego produktu jakim dysponujesz, oraz jaki możesz zaoferować swoim klientom a nie na odwrót. Nawet najlepiej przeprowadzona kampania pozycjonowania w Google nie pomoże, jeśli twój produkt nie będzie spełniał oczekiwań klientów.

Ile wydać na pozycjonowanie?

To jedno z ciekawszych pytań jakie często słyszymy. Ciekawszych ponieważ bardzo trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. To jak z pytaniem ile wydać na samochód czy ile wydać na budowę domu. Teoretycznie im więcej wydasz, tym lepszy masz samochód czy dom, ale czy na pewno zawsze potrzebujesz wszystkich bajerów?

Wspomniałem wcześniej o działaniach jakie są nieetyczne, lub działaniach jakie mogą być postrzegane przez Google jako działania, które są niedozwolone. O tym Będę jeszcze pisał szerzej w kolejnych wpisach, już teraz myślę, że powinieneś wiedzieć o tym, że takie działanie istnieją. Warto przed podjęciem decyzji o pozycjonowaniu strony internetowej, dowiedzieć się od firmy pozycjonującej jakie działania planuje wykonywać i czy będą one bezpieczne dla nas i dla naszej pozycji w wynikach wyszukiwania? (Nie bój się pytać to normalne pytanie i nikt nie powinien się obrazić)

Na marginesie drobna uwaga. Im bardziej tajemnicza firma mniej mówiąca o tym co zamierza robić, tym jest bardziej podejrzana. Jak w życiu :). Pamiętajmy też, że jest też różna tolerancja firm na działania jakie będą realizowane przez firmy pozycjonujące. Przykładowo być może przyznasz, że „marketing szeptany”, o czym na pewno słyszałeś, to coś co według ciebie jest nieetyczne. Ja się z tobą zgodzę, niemniej jest cała masa firm, która uważa, że takie działania są nie tyle dopuszczalne co wręcz pożądane 🙂 (według ostatnio zasłyszanych opinii ekspertów, 80% komentarzy produktowych w internecie to opinie płatne…)

Wróćmy jednak do naszego pytania. Ile wydawać na pozycjonowanie?

Już wiemy, że tak łatwo na nie nie odpowiemy. W Santri bazując na naszym doświadczeniu, przygotowaliśmy dwa pakiety, które dają pewność, że efekty naszych prac będą widoczne dla klienta w statystykach wejść na stronę. Ponieważ praca nad pozycjonowaniem strony to również praca nad samą stroną internetową, nasze podstawowe pakiety jakie oferujemy, zawierają w sobie zarówno pozycjonowanie jak i obsługę techniczną strony. Dzięki temu, gdy mamy pewność właściwego koordynowania prac pozycjonerów ze zmianami na stronie internetowej realizowanymi przez informatyka, nasz Klient zyskuje spokój i pewność wykonania kompletu prac, których celem jest zwiększenie wartościowego ruchu na stronie www.

Pakiety, w zależności od zakresu prac jakie wykonujemy różnią się od siebie ceną. Szczegóły znajdą państwo na stronie http://santri.eu/pl/our-offer/support-packages. Dodatkowo możliwe są modyfikacje pakietów w zależności od tego jakie są potrzeby klienta, które badamy i definiujemy na samym początku współpracy. Po każdym miesiącu klient otrzymuje zestawienie wykonanych prac, statystyki wejść, krótką analizę w wyników i planowane działania na kolejny miesiąc.


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.


1 – Dane na 07.03.2017


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *