view_column
menu

Pierwsze reklamy

Wszystko ma swój początek i koniec, choć w przypadku reklam tego drugiego nie jestem pewien. Chęć pokazania innym swoich umiejętności (dawni rzemieślnicy, artyści) i zachęcenia innych do „odpłatnego” korzystania z naszych produktów i usług była jest i będzie wpisana w naturę człowieka. Za każdym razem gdy coś sprzedajemy, gdy spotykamy kogoś kto chce zapłacić za coś co zrobiliśmy, zyskuje na tym, oprócz naszego portfela, także nasze ego 🙂

Nie sądzę żeby było w tym coś złego, dopóki nie przekroczy się w reklamach granicy gdzie zaczynamy innych oszukiwać. To jednak temat na wiele innych wpisów :). Tym razem zająłem się początkami reklam w podziale na różne media i sposoby dotarcia do „klientów”. Starałem się także dotrzeć do wersji cyfrowych reklam, choć nie zawsze jest to możliwe :(.

Osoby zainteresowane lekturą i posiadające wiedzę na temat innych archiwalnych reklam radiowych, prasowych, internetowych i telewizyjnych, proszone są o kontakt e-mail. Być może uda nam się stworzyć tutaj fajne archiwum oparte na sprawdzonych źródłach :). Tymczasem zapraszam do lektury tego co udało mi się ustalić. Reklamy dzielę na pierwsze reklamy na Świecie i w Polsce.

# Świat

 • Radio
  Pierwszą reklamę radiową, wyemitowano na falach nowojorskiej rozgłośni radiowej WEAF (obecnie WFAN). Emisja miała miejsce 18.04.1922 i reklamowała apartamenty Jackson Heights, Queens wybodowane przez firmę Queensboro Corporation. Inaczej mówiąc. Pierwszy na świecie, w radiu zareklamował się developer.
  Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Radio_advertisement
 • TV
  Pierwsza reklama telewizyjna jest dość znana i nietrudno ją znaleźć na Youtube.
  Reklama została wyemitowana o 14:29, 01.06.1941 roku przed meczem bejsbola pomiędzy Brooklyn Dogers i Philadelphia Philles. 10-cio sekundowy spot reklamuje zegarki istniejącej do dziś firmy Bulova. Bulova zapłaciła za emisję reklamy… 9USD co uwzględniając inflację dziś oznaczałoby 154USD. Zważywszy na dzisiejsze ceny emisji reklam przed wydarzeniami sportowymi to był całkiem dobry deal 🙂

  Źródło: qz.com/721431/watch-the-first-tv-commercial-which-aired-75-years-ago-today/
 • Gazeta
  Za pierwszą reklamę w prasie uznaje się reklamę wydrukowaną 14.10.1612 w Paryskiej gazecie „Journal General d’Affiches”. Trzeba jednak pamiętać, że już wcześniej pojawiały się formy, które można nazwać reklamami jak chociażby angielska „reklama” prasowa będąca wskazówkami dla duchownych dotyczących Wielkanocy. Niestety nie udało mi się odnaleźć jak taka reklama wyglądała. Nie wiem czy w ogóle jest gdzieś zachowany egzemplarz, który mógłby to potwierdzić.
  Źródło: https://prezi.com/o5fm-ncjjtbc/historia-prasy/
  Zaś pierwsza reklama prasowa, do której udało mi się dotrzeć, i która ma swój cyfrowy obraz, to reklamy z 15.06.1836 wydrukowane w Paryskiej „La Presse”
  Mamy tu reklamy ubezpieczeń, medykamentów, pracy no i oczywiście „moutarde blanche depurtative” czyli musztardy z białej gorczycy 🙂
  Źródło: andreas.com/the-first-newspaper-ads/Początki reklamy prasowej, tak postrzegamy obecnie, uzależnione były w dużej mierze od możliwości technicznych maszyn drukarskich. O ile teksty pisane, reklamowały produkty już w zamierzchłych czasach, o tyle graficzne reklamy prasowe pokazały się znacznie później. Jak widać początki reklam drukowanych były ciekawe:
  Więcej na: pl.pinterest.com/ramvicrod/vintage-newspaper-ads/
 • Internet
  Podobnie jak z prasą tak i w internecie na początku pojawiły się reklamy tekstowe. Wynikało to z ograniczeń sprzętowych (wolny i drogi transfer danych) oraz programowych (pierwsze przeglądarki nie obsługiwały wyświetlania grafik). Dopiero wypuszczona w 1993 roku przeglądarka Mosaic wyświetlała obrazki na stronie internetowej. Z możliwości tej formy contentu jako przekazu reklamowego skorzystał jako pierwszy magazyn Wired, który na swojej stronie umieścił taki oto banner:
  Klikając go, użytkownik był przenoszony do poniższej podstrony, którą z powodzeniem możemy nazwać pierwszym Landing Page’m w historii internetu 🙂

  Źródło: thefirstbannerad.com/

# Polska

W Polsce, sytuacja wyglądała nieco inaczej. Ogólnie byluśmy

 • Radio:
  W przypadku radia pewności nie ma. Mimo wielu artykułów stwierdzających to jako pewnik, nie udało mi się tego potwierdzić u źródła. Przyjmuje się, że pierwszą reklamą w polskim radiu była nadana reklama na falach radia Mercury w dniu 03.05.1927 roku. Chcąc to potwierdzić udało mi się dotrzeć do pani Joanny Kardysz-Dyc z Radia Poznań, która potwierdziła, że najprawdopodobniej, pierwszą reklamą wyemitowaną w radiu na ziemiach polskich była reklama świec Alfreda Okoniewicza.

  Ma Pan rację, po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmisję nabożeństwa a anegdota głosi, że to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama – Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej).
  Joanna Kardasz-Dyc Dyrektor marketingu Radia Poznań

  „Anegdota” to jeszcze nic pewnego, no ale każda anegdota ma ponoć w sobie ziarenko prawdy 🙂
  Nie udało mi się niestety dotrzeć do zapisu audio tejże reklamy. Na osłodę pozostaje sygnał wywoławczy z tamtego okresu

 • TV
  Powszechnie przyjmuje się, za pierwszą, reklamę prusakolepu. No cóż może to i pierwsza reklama po 1989 ale z pewnością nie pierwsza reklama telewizyjna. Ta została nadana już w 1958 roku. Dżin uwolnił się z butelki znacznie wcześniej niż prusakolep

  Pierwsza polska reklama TV

  Źródło: tvp.pl/retro/galeria

  Niektóre źródła podają też, jako pierwszą, reklamę z 1956 roku, niemniej nie była to w moim odczuciu reklama sensu stricte, a jedynie „reklamowo” przygotowany materiał Polskiej Kroniki Filmowej. (Źródło: deser.gazeta.pl)

 • Gazeta
  O ile pierwszą gazetę w Polsce wydano już w 1661 roku, to pierwsze reklamy prasowe, takie które faktycznie można nazwać reklamami, znajdujemy dopiero w latach 36-37 ubiegłego wieku.


  Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Reklama
  Technika pozwalała już wtedy na stosowanie grafik w druku gazet, tak więc i reklamy z tego okresu zachęcały nie tylko treścią ale też i ciekawymi rysunkami.
 • Internet
  Badania trwają.
  Na dziś, nie udało mi się ustalić wiarygodnej informacji na temat pierwszej polskiej reklamy internetowej. Do takich możemy zaliczyć mailingi wysyłane z darmowych kont wirtualnej polski. Tam też najprawdopodobniej został wyemitowany pierwszy banner reklamowy w formie graficznej.
  Potwierdzam to jeszcze z wirtualną polską i jeśli będą mogli to potwierdzić z pewnością się tym podzielę w tym wpisie.

Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.

Related Post


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *