view_column
menu

Nacjonalizm w reklamie

Uff udało się napisać całkowicie nieclickbaitowy temat wpisu. Czymże jest bowiem prosty i niezwracający na siebie uwagi tytuł „Nacjonalizm w reklamie”???
W pogoni za klikalnością właśnie, dostrzegam w polskim świecie blogowym coraz więcej wysiłków związanych z wymyślaniem tytułu, niestety z coraz bardziej miernymi efektami. Przede wszystkim powoli przestaje to już na ludzi działać (i bardzo dobrze), po drugie – nad czym ubolewam – niejednokrotnie wprowadza ludzi w błąd i po trzecie, bardzo rzadko chwytliwy tytuł idzie w parze z równie ciekawą treścią artykułu. Zupełnie tak jakby wymyślenie tytułu wyczerpywało kompletnie zasoby intelektualne blogera, którego stać już dalej tylko na powtórzenia, ogólniki czy kopiowanie treści z zagranicznych serwisów.

Tak więc pozostańmy przy naszym niewyróżniającym się tytule „Nacjonalizm w reklamie”, w którym (dla niepoznaki) opiszę to, jak postrzegam zjawisko z jakim się spotykam w różnych odsłonach polskich marek, które mniej lub bardziej udanie flirtują z nacjonalizmem.

MARKA a marka

Na początek rozróżnijmy pojęcie „marki”. Nie będę za bardzo skupiał się na markach lokalnych, malutkich firemkach, gdzie właściciel smażalni ryb pisze na swojej ulotce, że to są polskie ryby, smażone na polskim tłuszczu i chińskiej patelni bo akurat polskiej patelni w niemieckiej sieciówce nie było. To folklor, zjawiska lokalne wywołujące co najwyżej uśmiech. Przaśność takich reklam sama w sobie zasługuje na oddzielny fanpejdż facebookowy, grafik płakał jak projektował dobrze tą lukę wypełnia, wrzucając od czasu do czasu skany takich ulotek z odezwami patriotycznymi reklamującymi kebaba.

Dużo bardziej niepokojące, moim zdaniem, jest zjawisko firmowane przez znane marki, marki z dużym internetowym zasięgiem docierające do wielu osób. Niebezpieczne ogólnie dla kondycji psychicznej narodu, ale i dla samych marek, choć nie we wszystkich przypadkach, co konsekwentnie udowadnia marka „Red is Bad” sprzedająca tak zwaną odzież patriotyczną. Zobaczmy jednak jak flirt z nacjonalizmem wyszedł takim firmom jak:

 • Piwo Ciechan
 • ASBIRO
 • Staropolanka

Piwo Ciechan

O marce i piwie stało się głośno mniej więcej we wrześniu 2014 roku, kiedy to właściciel browaru (Marek Jakubiak) napisał do Dariusza Michalczewskiego „Życzę ci mamusi z fujarką zamiast piersi, będziesz miał co ssać!„. Przed upublicznieniem poglądów pana Marka mieliśmy do czynienia z piwem raczej mało znanym na polskim rynku, po upublicznieniu sprawa wyglądała już nieco inaczej. Interesujące wyniki na ten temat pokazują badania „Piwo w Internecie” gdzie jak widać po dość nudnym początku roku 2014 we wrześniu dział PR Ciechana musiał zmierzyć się z lawiną komentarzy internetowych.

Źródło wykresów: https://www.newspoint.pl/wp-content/uploads/2015/04/Raport-piwny-1.pdf strona 18

Co ciekawe bojkot i oburzenie środowisk lewicowych wyrażanych w komentarzach negatywnych, został skompensowany komentarzami pozytywnymi w mniej więcej tej samej liczbie. Choć w październiku „oburzenie” generowało więcej komentarzy negatywnych to w listopadzie już emocje opadły, pozytywne komentarze” zaś zdobyły przewagę. Wtedy też zaczęto podsumowywać całe zamieszanie i niestety okazało się, że dla firmy cała akcja była finansowo opłacalna o czym pisał portal wGospodarce.pl w artykule: „Na nic bojkot lewicy: Ciechan sprzedaje się coraz lepiej – o marce usłyszeli i pokochali ją nowi klienci

Choć założone w 1864 roku browary w Ciechanowie to nadal gracz średniej klasy (moce produkcyjne na poziomie 60 000 hl) w porównaniu do graczy wielkiej trójki (ze swoimi mocami produkcyjnymi na poziomie 8 000 000 – 15 000 000 hl), to jeśli wierzyć zapewnieniom właściciela, ten nacjonalistyczny manewr mu się opłacił. Niestety nie udało mi się dotrzeć do wyników sprzedaży piw Ciechana, nie wiem zatem jak to wygląda obecnie i czy wzrost sprzedaży był incydentalny czy ma trwałe oddziaływanie na wynik finansowy spółki. O ile jednak w 2014 właściciel browarów chwalił się dobrymi wynikami sprzedaży, o tyle później już nie udało mi się znaleźć artykułów w podobnym tonie. Wręcz przeciwnie wskazywano kłopoty z jakimi boryka się Ciechan i ogólnie cała branża piw regionalnych. (Jakubiak szuka piwolubnych inwestorów). Obecnie pan Marek Jakubiak to poseł na sejm z ramienia partii Kukiz’15. W przypadku samego browaru nie umiem jednoznacznie określić czy flirt z nacjonalizmem i homofobią wyszedł browarowi na plus, o tyle dla pana Marka na pewno okazało się to korzystne, zważywszy na jego obecną posadę posła.

Ostatecznie jednak Ciechan był i jest piwem regionalnym. Nie piłem go nigdy, jak spotkam gdzieś na półce z ciekawości kupię, bo choć piwosz ze mnie marny ciekawość została rozbudzona a świadomość marki w tym wypadku wzrosła. Ostatecznie jednak zdecydują walory smakowe. Jak pokazuje historia Ciechana, wszystko wskazuje na to, że flirt z nacjonalizmem i homofobią dodał jedynie pracy PRowcom firmy a wzrost sprzedaży, jeśli był, nie utrzymał się w dłuższym okresie czasu.

ASBIRO

Kolejny ciekawy przypadek z ostatnich dni.
Choć sam autor usunął już kontrowersyjne zdjęcie ze swoich profili społecznościowych, w Internecie jak wiemy nic nie ginie. Poniżej post od jakiego rozpoczęła się cała awantura. Awantura dzięki której Kamilowi Cebulskiemu udało się nawet zostać wspomnianym na wirtualnejpolsce (Rektor uczelni wygrał zawody. Pochwalił się koszulką „Zabijaj lewaków dla Chrystusa”)

Nie wiem co mam powiedzieć….

Opublikowany przez Jarek Żeliński na 3 maja 2017

Nie jestem pewien czy na pewno o taki rozgłos chodziło Kamilowi, chyba nie, skoro post usunął a kilka godzin później umieścił przeprosiny na swoim profilu facebookowym.

Jeżeli kogoś ostatnie moje niefortunne zdjęcie uraziło to szczerze przepraszam. Zdaję sobie sprawę, że bez poznania tła…

Opublikowany przez Kamil Cebulski na 3 maja 2017

Szczere? Nieszczere? Trudno wyrokować. Z jednej strony Kamil przeprasza za zdjęcie, z drugiej pisze, że popiera protesty przeciwko wietnamskim komunistom, niejednoznacznie zaś określa czy popiera ich zabijanie w imię Chrystusa czy nie? Tłumaczenie że coś tam wyleciało z kadru… jak dla mnie dziecinne.
ASBIRO to prywatna uczelnia, której skrót rozwijamy na Alternatywna Szkoła Biznesu i Rozwoju Osobistego. Wykładają w niej przedsiębiorcy a Kamil Cebulski jest jej rektorem. Tutaj sytuacja jest świeża i trudno powiedzieć jak dalej sytuacja się potoczy. Od lat obserwuję Kamila Cebulskiego (a raczej obserwowałem do wczoraj kiedy umieścił to feralne zdjęcie). Od miesięcy obserwuję radykalizację poglądów i zwrot ku idei nacjonalizmu. W tym konkretnym przypadku zwrot do nacjonalizmu skrajnego nawiązującego do mordowania innych… w imię Boga.

Osobiście nie wierzę w szczerość przeprosin. Kamil to biznesmen z sukcesami myśli, żyje i kalkuluje jak biznesmen. Te kilka godzin, które jak pisze spędził w drodze to czas w jakim mógł przeanalizować bilans zysków i strat z tego posta. Być może to właśnie „powszechne oburzenie internetu” zmusiło go do napisania takiego oświadczenia. Inaczej niż właściciel Ciechana, Kamil wybrał drogę wycofania się z kontrowersyjnej opinii. Dla mnie osobiście to lepsza droga ale powinna być szczera a nie oparta na kalkulacjach biznesowych. Kłopoty jakie Kamil Cebulski być może na siebie tym sprowadził mogą być jeszcze w przyszłości bardzo problematyczne. Piszę o nich nieco więcej w dalszej części artykułu, a sprawie tej z ciekawością będę się przyglądał dalej, choć już nie z poziomu profilu Kamila Cebulskiego na FB. Patrząc na zbyt radykalny moim zdaniem zwrot Kamila w prawą stronę postanowiłem zwolnić miejsce na swoim Facebooku dla innych, bardziej wartościowych w moim odczuciu osób.

Staropolanka

Kolejny przykład grania na sentymentach nacjonalistycznych pokazała we wtorek woda Staropolanka. Ok czy ktokolwiek wcześniej słyszał o staropolance? No to teraz już pewnie tak. Pomijam bezsens oznaczania wody flagą polski czy innego kraju. Dwie cząsteczki wodoru i jedna tlenu + minerały – wow, to niesamowite to na pewno polska i tylko polska woda tak ma 🙂 No ale poważniej już.

Staropolanka wspólnie z marką Red is Bad wprowadziła limitowaną edycję wody z etykietą inspirowaną flagą Polski 🇵🇱…

Opublikowany przez Staropolanka na 2 maja 2017

Firma Uzdrowiska Kłodzkie S.A postanowiła pójść drogą Ciechana i zwiększyć świadomość swojej marki poprzez mariaż ze wspomnianą już wcześniej marką „Red is Bad”. Taki nacjonalistyczny marketing mix. Niestety nie przewiduję tu sukcesów. Co udowodnił już Ciechan, sama świadomość marki nie wystarczy i jeśli staropolanka nie ma jakiegoś super smaku (pamiętajmy że mówimy o wodzie nie o soku, piwie czy winie) historia najpewniej potoczy się podobnie jak u Ciechana, czyli najpierw gwałtowny wzrost komentarzy negatywnych i pozytywnych, potem nieco spokojniej, ciut większa świadomość marki zarówno tej negatywnej jak i pozytywnej. Kto wie być może właściciel Staropolanki za kilka lat będzie posłem.

W całym tym zamieszaniu i tej akcji Staropolanka jest od samego początku, moim zdaniem, na straconej pozycji. Tutaj wygra marka „Red is Bad”. Po pierwsze: Staropolanka to zwykła woda. Taka jaką mamy w kranach czy w setkach różnych odmian w hipermarketach. Brandowanie wody barwami narodowymi nie wpłynie, moim zdaniem, w dłuższym okresie na jej sprzedaż bo niby jakby miała wpłynąć. Polska to nie Niemcy, którzy szanują swoich przedsiębiorców i świadomie wybierają na półkach produkty robione przez firmy niemieckie. Jeszcze nie, a uśmiech w stronę nacjonalistów to dziś sprawa mocno dyskusyjna i kontrowersyjna. Czy na spotkaniach ONR popija się wodę? Po drugie: „Red is Bad” był pierwszy. On już zagarnął rynek, zna go i rozumie. „Doklejka” do ubrań RiB w postaci wody to przekaz do ich własnych klientów. Przekaz, w którym pokazują że inni (jak producenci wody) podążają ich nacjo-drogą. Na rynku albo jesteś pierwszy albo dobrze przemyśl, czy na pewno chcesz być ozdobą do tego pierwszego.

Historia Ciechana i opinie ekspertów jakie się pojawiają (Staropolanka na współpracy z Red Is Bad zyska popularność czy trwałą rysę na wizerunku? (opinie)) zdają się potwierdzać, że mamy tu dziś trochę szumu, który jutro przeminie i tyle go będzie, a Staropolanka jak była zwykłą wodą tak zwykłą wodą będzie.

Kłopoty

Powyższe przykłady są moim zdaniem marketingowym odzwierciedleniem obecnej sytuacji i napięć w Polsce. Marketingowcy, właściciele i rektorzy to też ludzie, też mają swoje poglądy i oczywiście wolno im je mieć. O ile jednak kilka lat temu słuchali jeszcze swoich wewnętrznych hamulcowych o tyle teraz, te hamulce co bardziej krewkim puszczają. W sumie nie ma się czemu dziwić. W świecie gdzie (polityczne) standardy moralne wyznaczane przez osoby pokroju Mazowiecki, Bartoszewski, Kuroń itp. zastąpiliśmy osobami pokroju Misiewicza, pokusa dążenia do zyskania „fejmu” wśród grup skrajnych jest duża. Ludziom puszczają nerwy a potem hamulce… Myślę, że to nie jedyne tego typu przypadki i jeszcze nie raz się zdziwimy co to się dzieje i co też ludzie wyprawiają.

Na dłuższą metę tego typu flirtowanie z obozami skrajnymi (prawicowymi czy lewicowymi) dla polskich marek wiąże się z kilkoma ryzykami. Rozmyślając nad tym zagadnieniem udało mi się zidentyfikować takie:

 • Otwarcie na jedną (skrajną) grupę społeczną zamyka nas na środowiska którym skrajność jest obca. Dla firm, przed próbami zagospodarowania rynku nacjonalistycznego zalecałbym najpierw dobrą weryfikację potencjału rynku i zastanowienie się 10 razy zanim się zdecydujemy na taki krok.
 • Pracownicy firm czy też wykładowcy uczelni mogą mieć poglądy niezgodne z poglądami właściciela czy rektora. Co wtedy? Jak wytłumaczyć pracownikom homoseksualistom, że wypowiedzi szefa to tylko tak dla zwiększenia udziału w rynku? Jak wierzącym wykładowcom uczelni wyjaśnić wypowiedzi rektora niezgodne z naukami kościoła i nawołującymi do strzelania do ludzi? To bardzo trudna sprawa i o ile w małych przedsiębiorstwach z kilkoma pracownikami można sobie zatrudniać tylko prawicowców albo tylko lewaków, o tyle na większą skalę nie jest to możliwe. Mówienie zaś pracownikom, że poglądy szefa są na potrzeby kampanii marketingowej, a w rzeczywistości tak źle nie myśli, tworzy obraz szefa hipokryty co jest bardzo słabym wizerunkiem w oczach pracowników.
 • Skrajne emocje – skrajne ryzyko. Jeśli rozbudzasz swoimi wypowiedziami skrajne emocje licz się ze skrajnym ryzykiem. To nie jest tak, że na meczu Legii wejdziesz na żyletę w szaliku Lecha Poznań i będziesz mu spokojnie kibicował. Wchodzisz, wzbudzasz skrajne emocje i liczysz się z wybitymi zębami, podbitym okiem i wizytą w szpitalu. To samo w biznesie.
 • Przyklejona łatka nacjonalisty zostanie z tobą na długo i zawsze będzie ją można wypomnieć. Nawet jeśli już nie będzie Cię w firmie, ta łatka będzie za nią podążać. Dziś kiedy nacjonalizm jest w modzie może to być kuszące (choć historia Ciechana tego nie udowadnia). Pomyśl jak to będzie wyglądało za 5-10 lat? Chyba nie budujesz firmy na najbliższe 2-3 lata prawda?

Podsumowując

Wyżej omówione przypadki, oprócz samego w sobie ciekawego case study, pokazują jeszcze jedną fajną rzecz. Siłę Internetu. To nie tak, że chlapniesz coś w towarzystwie i mało kto o tym usłyszy. Dziś możesz w kilka godzin stać się tematem numer jeden w internecie. Dobrze jeśli jest to temat z pozytywnym przekazem, bo choć Ciechan dba o rozwój polskiego browarnictwa, choć ASBIRO buduje szkoły w Afryce, a Staropolanka udziela się w ciekawych imprezach sportowych i kulturalnych to Internet na własne życzenie właścicieli i firmy zapamięta na długo jako firmy sympatyzujące ze środowiskami skrajnie prawicowymi. Warto? Odrabiając lekcję Ciechana widać, że niekoniecznie, chyba że celem właściciela jest ława poselska.


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.

Related Post


Powrót

2 komentarze
 • M napisał(a):

  Ostatnio chyba jest dobry klimat na wszelkie narodowe rzeczy. Niestety. U mnie ‚afera Ciechana’ odniosła skutek. Choć piwo cenię, wyróżnia się wśród koncernowej miernoty, to jednak świadomość, że jego producentem jest cham, bo inaczej się tego nazwać nie da, spowodowała spadek w moim rankingu. Odzieży ‚patriotycznej’ nigdy nie nosiłem, a o tej wodzie dowiedziałem się z tego wpisu. A mój stosunek to modnego ostatnio używania symbolu Polski Walczącej mam podobne zdanie, jak na znanym rysunku, gdzie reakcją kombatanta na wózku na młodzież z hasłem 1944 pamiętamy jest: ch.ja pamiętacie.

  • admin napisał(a):

   To prawda. Nadużywanie symbolu Polski Walczącej przez ludzi, którzy w zasadzie nie mają jak to się mówi moralnego prawa do jego noszenia jest bardzo dwuznaczne. Widziałem kilka krytycznych wypowiedzi środowisk kombatanckich na ten temat. Dla mnie żartem miesiąca był widok Samuela Pereiry z kotwicą na ramieniu 🙂
   Tak czy siak, narodowo nacjonalistyczne ciągoty są i będą skutkować tego typu akcjami. Dopóki biznesmeni będą czuć kasę dopóty zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał to wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *