view_column
menu

Jaki papier wybrać? Spis głównych parametrów papieru jaki wpływa na jakość Twoich wydruków

Dzisiejszy wpis będzie o najważniejszych rzeczach jakie wybieramy podczas decydowania jak będą wyglądać nasze wizytówki, papier firmowy, teczki konferencyjne i inne materiały firmowe jakich używa się w biznesie. Bywa, że od różnych opcji i możliwości możemy dostać zawrotu głowy, dlatego postanowiłem przybliżyć nieco podstawowe pojęcia jakimi operują drukarnie i wyjaśnić je w sposób zrozumiały.

g/m2

To pierwsza i najważniejsza rzecz o jaką pyta drukarnia przygotowując dla Ciebie wydruki. My także to robimy :).

Skrót g/m2  oznacza ile gram waży metr kwadratowy papieru. Inaczej mówiąc jak gruby będzie papier, na którym drukujemy. Różnice w grubości papieru dostrzegamy od razu po wzięciu go do ręki im papier cieńszy tym łatwiej go uszkodzić. Z grubsza możemy przyjąć, podział

  • Papier 90 g/m2 do 120 g/m2 – nadaje się do wydruku papieru firmowego czy cieńszych ulotek (mniej więcej takich jak reklamy pizzy w Twojej skrzynce na listy), notesów, kopert, gazetek a’la gazetki reklamowe marketów spożywczych
  • Papier 275 g/m2 do 350 g/m2 – to papier używany do druku wizytówek, sztywniejszych ulotek reklamowych, teczek firmowych, katalogów, kalendarzy
  • Papier 520 g/m2 i grubszy – to już kartoniki które używamy do zadań specjalnych. Można użyć je do druku wizytówek co robi bardzo dobre pierwsze wrażenie, papier taki nadaje się dobrze do druku sztywniejszych ulotek np. takich do których trzeba przyczepić jakiś dodatkowy gadżet reklamowy.

Różnice w grubości papieru dobrze pokazuje zdjęcie wizytówek jakie kiedyś zrobiłem. Obydwa stosiki pokazują 250 sztuk wizytówek ułożonych obok siebie. Różnicę widać gołym okiem.
https://twitter.com/sanprint_pl/status/843760947147784192/photo/1

 

Lakier dyspersyjny

Nie mylić z lakierem depresyjnym co i mi się przydarzyło swego czasu we wpisie 9 błędów przy projektowaniu wizytówek, jakich warto unikać. Zapewniam, że lakier dyspersyjny nie ma nic wspólnego z depresją, a służy jedynie zabezpieczeniu wydruku jaki mamy na naszych wydrukach. Warto pamiętać tutaj o jednej rzeczy.

Na polakierowanej ulotce czy wizytówce nie da się pisać długopisem, nie trzyma się jej tusz.

To ważne jeśli przykładowo projektujesz karnet/voucher promocyjny czy inne materiały jakie wymagają później podpisania imieniem Klienta czy oznaczeniem terminu ważności etc. Ciekawy przypadek mieliśmy niedawno u Klienta, który wykorzystuje swoje wizytówki również do sporządzania krótkich notatek, jakie przekazuje swoim klientom. Użyliśmy tu papieru Arktika, który jest powlekany lakierem tylko z jednej strony. Finalnie otrzymaliśmy ładną wizytówkę, która z jednej strony chroni dane teleadresowe dodatkową warstwą lakieru, z drugiej strony daje możliwość pisania po niej długopisem czy piórem.

Wizytówki firmy IT-Consulting Businesscards for IT-Consulting

Post udostępniony przez Michał Stachura (@sanprint.pl)

Rozmiar papieru

Głównym wymiarem papieru jaki wszyscy znają to A4, rozmiarów jest jednak dużo więcej, mamy wszak rozmiary szeregu A, B i C. W każdym z nich 10 wersji co razem daje 30 wersji rozmiarowych papieru. To całkiem sporo i nie będę tutaj przytaczał ich wszystkich. Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii gdzie pod hasłem Format arkusza można zapoznać się z każdym z nich. Dla większości ludzi przydatne będą dwie zasady, które pozwolą nieco sprawniej orientować się w rozmiarach arkuszy oferowanych przez drukarnie:

  • Chcąc uzyskać arkusz A5 wystarczy złożyć na pół arkusz A4. A5 złożone na pół da nam A6, połowa A6 to A7 i tak dalej. Składamy po krótszym boku. Ta sama zasada dotyczy rozmiarówek B i C
  • A lubi C ale niekoniecznie B. Inaczej mówiąc, rozmiar A4 będzie pasował jak ulał do koperty C4. A5 do C5 i tak dalej.

CMYK

Tak to brzmi groźnie :). To wymóg większości drukarni offsetowych, aby pliki graficzne przesłane do druku były zapisane w CMYKu. Nie jest to jednak nic strasznego jeśli pozna się rozwinięcie tego skrótu i tego jak działają maszyny drukarskie.

  • C – cyan (pol. cyjan)
  • M – magenta (pol. magenta)
  • Y – yellow (pol. żółty)
  • K – key colour lub black (pol. czarny)

Tak więc wiemy już co oznacza skrót. Ni miej ni więcej to nazwy czterech podstawowych kolorów farb drukarskich. Tylko dlaczego 4 kolory a nie 3 (Red, Green, Blue) do których jesteśmy przyzwyczajeni? Dlaczego format RGB się do drukowania nie nadaje?

No cóż, o tym przygotuję jeszcze odrębny wpis bo samo zagadnienie jest bardzo interesujące. Na teraz, w telegraficznym skrócie powiem tylko, że chodzi tu głównie o sposób generowania kolorów. Nasze oko inaczej odbiera kolory, które aktywnie emitują źródło światła do naszych komórek wzrokowych (monitory, wyświetlacze LCD, Telewizory etc.), a inaczej takie które jedynie odbijają światło jakie na nie pada (wydruki, malowidła etc.).

Sama offsetowa maszyna drukarska zaś to urządzenie z czterema wałkami z gumy, na których nakłada się poszczególne farby. Na arkuszu papieru, przejeżdżającym pod taki wałkiem, zostaje odciśnięta farba, w odcieniach C, M, Y, K. Dobrze pokazuje to poniższy film.

Sztancowanie

Bywa, że i o takie rzeczy pytają w drukarni. Albo, co częściej spotykane, usłyszysz, że wybrany przez Ciebie wzór wymaga sztancowania co wydłuży proces produkcji o dzień lub dwa. No cóż faktycznie czasem tak bywa. Sztancowanie to inaczej mówiąc wycinanie. Prasa przy użyciu wykrojnika wycina w zamawianych przez Ciebie materiałach odpowiedni kształt. Dotyczy to wszystkich niestandardowych (nie prostokątnych) materiałów poligraficznych jakie zamawiasz.

Wykaż zatem cierpliwość, jeśli na twoją prośbę o przesłanie wizytówek z zaokrąglonymi rogami usłyszysz, że to wydłuży proces ich produkcji. Trzeba tu wykonać fizycznie dodatkową czynność a to zajmuje czas.

Spady

Powie Ci o tym każda drukarnia, każda też ma inne „spady”, dlatego warto wiedzieć czym spady są.

Najprościej rzecz ujmując:

Spady to ta część wydruku która spada na ziemię po odcięciu brzegów

Ta, nieco z przymrużeniem oka, definicja mam nadzieję pozwoli Ci lepiej zrozumieć czym spady są i dlaczego jedna drukarnia ma 3 mm a inna 4 mm? Wyobraź sobie wydruk wizytówek. Na zadrukowanym arkuszu kolejno obok siebie nadrukowane są Twoje wizytówki co mniej więcej wygląda tak jak na rysunku poniżej.

Ostrze prasy wycinającej wizytówki zostaje ustawione zgodnie z fioletowymi liniami. Nie może być ustawione przy samym brzegu wizytówki ze względu na ryzyko zostawienia białej niezadrukowanej przestrzeni. To co po brzegach odetnie nóż prasy spada na podłogę – to właśnie jest „spad” :), a że różne drukarnie mają różne prasy stąd różnice w wielkości spadów. Proste, prawda? 🙂

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wpis okaże się przydatny dla Ciebie i pozwoli Ci lepiej zrozumieć parametry wydruku o jakich mówi drukarnia. Są to podstawowe rzeczy o jakich warto wiedzieć. Nawet jeśli Twoje kontakty z drukarniami są sporadyczne. Myślę, że ta wiedza pozwoli Ci szybciej dogadać się z drukarnią i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Zawsze pamiętaj, że jeśli czegoś w rozmowie nie zrozumiesz warto dopytać o szczegóły, fachowiec będzie w stanie szybko i prostymi słowami wytłumaczyć o co chodzi.


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *