view_column
menu

Jak pracujemy nad logiem?

W rozmowach z klientami często pada pytanie jak pracujemy nad przygotowaniem loga? Pytanie jak najbardziej słuszne, wszak to co dla nas jest czynnością rutynową dla Klienta przeważnie jest wydarzeniem jednorazowym w życiu firmy. W poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na konkretnym przykładzie jak pracujemy z klientem nad przygotowaniem loga.

Brief

Pierwsze rzecz od jakiej zaczynamy to przygotowanie briefu dla grafika. Wspólnie z klientem ustalamy najważniejsze warunki jakie ma spełniać logo, określamy grupę docelową oraz główny przekaz jaki logo ma spełniać. W procesie tym nie uczestniczy grafik. Doświadczenie nauczyło nas, że najlepiej na tym etapie sprawdza się… analityk najlepiej z tytułem inżyniera.

Dusza artysty i dusza technika to dwa przeciwstawne bieguny. Nadmiar informacji jakie może otrzymać od Klienta grafik na pierwszym etapie może spowodować blokadę twórczą. To do analityka należy przygotowanie briefu zawierającego konkretne informacje i jasne dla wszystkich odpowiedzi na najważniejsze kwestie takie jak:

  • Określenie celu dla agencji
  • Ustalenie podstawowych informacji o marce/produkcie
  • Określenie otoczenia konkurencyjnego
  • Ustalenie czym marka/produkt wyróżnia się na tle konkurencji
  • Określenie grupy doceleowej
  • Ustalenie motywacji dla której powstaje nowe logo
  • Główne założenia dotyczące wyglądu loga, jego przekaz jaki ma być zawarty w projektowanym znaku graficznym
  • Przykładowe loga jakie podobają się Klientowi
  • Przykładowe loga jakich Klient nie akceptuje

Jak widać, pytania są dość konkretne, odpowiedzi bywają różne. Tutaj zbieramy jak najwięcej danych od klienta ale bez specjalnego nacisku. Brief to rodzaj rozmowy, gdzie dwie strony znajdują wspólną definicję potrzeb Klienta a nie „przesłuchanie” stawiające Klienta pod ścianą w ogniu nie zawsze jasnych dla niego pytań.

W przypadku aplikacji amuamu mieliśmy za zadanie przygotować logo dla narzędzia online, które pomaga pracownikom biurowym w powiadamianiu kiedy ich ulubiona firma cateringowa jest w ich lokalizacji i można zejść złożyć zamówienie. Inaczej mówiąc aplikacja rozwiązująca odwieczny problem w firmach: „Czy jest już pan kanapka?”

Logo v1

Logo musiało zatem odwzorowywać skojarzenia z mobilnością, jedzeniem, dokładnością, czasem. Z klientem ustalony został jeszcze tzw „claim” jaki pojawi się na logu, którym było „Jedzenie na czas”

Zadanie ciekawe dla grafika, który bazując na briefie przesłał trzy propozycje loga:

 


Pierwsza i druga propozycja nie przypadły Klientowi do gustu, natomiast trzecia tak i nad nią dalej pracowaliśmy.

Logo v2

Problem z logiem jakie w pierwszej wersji zostało wybrane był taki że o ile dobrze kojarzy się z cechami takimi jak mobilność, dokładność i czas, nieco za mało zaś z „jedzeniem”. By temu zaradzić postanowiliśmy… „ugryźć” logo. Kolejne propozycje grafika wyglądały następująco

Ślad zębów i okruszki wersji drugiej zrobił swoje. Ten kształt został finalnie zaakceptowany, kolorystykę zaś klient wybrał w wersji trzeciej co finalnie dało nam efekt końcowy.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, tym krótkim wpisem udało mi się zobrazować proces pracy nad logiem jaki realizujemy w Santri. Jest to proces opisany dość ogólnie, szczegóły współpracy różnią się w zależności od Klienta, niemniej ten przypadek dość dobrze odzwierciedla proces powstawania większości prac związanych z identyfikacją wizualną jakie realizujemy.

Kolejnym etapem dla tego Klienta była budowa strony internetowej ale to już zupełnie inna historia… 🙂

Related Post


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *