view_column
menu

Ekspert do spraw Instagrama

Michał Sadowski, którego szanuję1 za to co pisze i jak działa w internecie, zapytał niedawno na swoim profilu Facebook o opinie w zakresie instagrama. Dokładniej, chodziło o kwestię pewnego użytkownika, którego liczba śledzących z dnia na dzień gwałtownie przyspieszyła.

Wpis i pytanie możecie znaleźć klikając tutaj. Pytanie ciekawe, konkretne i skierowane do konkretnych osób, do „ekspertów od Instagrama” brzmi:

Pytanie do ekspertów od Insta. Co mogło się zdarzyć, że chłopak nagle przyspieszył tak z liczbą zdobywanych codziennie śledzących na Insta. Gość robi genialne filmy, ale nie ma ani popularnego FB, ani YT. Sprawdzałem w monitoringu i nie znalazłem linków do jego profilu, które mogłyby odsyłać tak duży ruch. Jakieś pomysły jak to się dzieje?

To co się zadziało w komentarzach przypomina mi pewien znany dowcip o jeżach, które pędzą przez las, biegną na złamanie karku, po czym na polanie zatrzymują się, a szef wszystkich jeży mówi „kur.. jak mustangi. Normalnie jak mustangi…”

Czego dowiedziałem się od ekspertów?

Michał na samym początku zaznacza o kogo mu chodzi i do kogo adresuje pytanie. Z opinii jakie zostały wpisane w komentarzach zaś, można się dowiedzieć, że wzrost polubień tego użytkownika to między innymi:

 • Możliwe, że kupił lajki
 • Możliwe, że zrobił to w Rosji bo tam są takie budki do kupowania lajków
 • Że to nieduży skok i mógł to osiągnąć samą tylko aktywnością
 • Że kupował followersów albo wpadło w kilka serwisów i zassało
 • Że może reklama w TV
 • Że może został podlinkowany przez kogoś znanego
 • Że może metoda massfollow
 • Albo, że może wykupił reklamę na instagramie
 • … i tak dalej. Liczba teorii masowa – polecam komentarze pod wpisem.

Czytając opinie „ekspertów” pomyślałem sobie: „Święci Pańscy ileż to mądrości w narodzie się marnuje”. Tylu ekspertów z gotowym rozwiązaniem problemu, podanym na tacy w formie przypuszczeń i teorii do zweryfikowania. Wyobraziłem też sobie wizytę u takiego lekarza „eksperta”, który analizując wyniki badań krwi zacząłby mi wyliczać:

 • Możliwe, że to rak
 • Może też być, że to zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Możliwe, że obżarł się pan tłustego dzień wcześniej i wyniki wariują
 • Możliwe, że ma pan stan zapalny
 • Jest prawdopodobieństwo, że ma pan zapalenie błony śluzowej żołądka

Przyznacie, że taka wizyta u lekarza byłaby niezapomnianym przeżyciem.

Czy na pewno warto ekspercić?

Chęć pomocy bliźniemu to coś czemu mogę tylko przyklasnąć i należy pomagać innym jak są w potrzebie, warto jednak wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy te „porady” są w jakiś sposób Michałowi pomocne?

Co Michał ma zrobić z poradami typu: „możliwe, że kupił lajki” albo „możliwe, że to reklama w TV”. W czym to pomoże jemu czy też społeczności jaka go obserwuje? W czym to pomoże osobie, która taką poradę pisze?

Wyobraźmy sobie taką sytuację, gdzie zlecamy, za pieniądze, ekspertowi przeprowadzenie analizy pod tytułem: „Dlaczego użytkownik XXX ma lawinowy przyrost użytkowników na Instagramie w krótkim terminie kilku dni?„. Płacimy temu ekspertowi 500, 1000, 5000 zł – w każdym bądź razie odpowiednią kwotę za tego typu analizę. I ten ekspert przychodzi do nas z raportem z tego typu teoriami jak powyżej.

Co tu z takim raportem zrobić? Najlepiej to co tutaj robią z papierosami 🙂

via GIPHY

Pytanie „czy warto ekspercić?”, w przypadku gdy ekspertem nie jestem to raczej pytanie „jak chcę zostać zapamiętany przez Michała Sadowskiego czy wszystkich innych ludzi jacy czytują to co napisze na FB?”. Pewnie trochę tych ludzi czytujących Sadka jest…
Jak kania dżdżu w komentarzach szukałem wpisów sensownych, choć trochę bardziej szczegółowych, przy których można by się zaczepić i poszperać głębiej w temacie. Na szczęście są takie, tak więc warto je wszystkie przeczytać jeśli Instagram to coś co Cię interesuje.

Na marginesie: Drugi rodzaj wpisów jakie szanuję to wpisy zaczynające się od „Co prawda ekspertem nie jestem…”. Co ciekawe, piszą tak także i takie osoby, których wkład merytoryczny w rzeczoną dyskusję jest jak najbardziej sensowny (Pokora względem własnej wiedzy to najlepszy wyróżnik dobrego eksperta 🙂 ).

Jak stać się ekspertem?

I to jest dobre pytanie, na które nie mam gotowej odpowiedzi. Kilka rzeczy jakie wymieniam poniżej mogą – choć zapewne nie muszą – pomóc Ci stać się ekspertem w wybranej dziedzinie, w tym w wybranej dziedzinie marketingowej, gdzie ogólnie dostrzegam nieskończenie wielki zbiór osób uważających się za ekspertów z zupełnie niewiadomych dla mnie przyczyn.

Jak stać się ekspertem? – subiektywna lista Michała Stachury.

 1. Określ to w czym chcesz się szkolić i zdobywać specjalistyczną wiedzę.
 2. Nazwij to.
 3. Drąż temat we wszystkich źródłach jakie znajdziesz.
 4. Bądź otwarty na inny punkt widzenia.
 5. Słuchaj innych i szukaj ekspertów z danej dziedziny.
 6. Pomyśl, zanim napiszesz coś z dziedziny, w której chcesz być ekspertem. W dziedzinach, w których ekspertem się nie czujesz nie pisz w ogóle.
 7. Poznaj społeczność i dołącz do niej (patrz pkt. 3 – tam znajdziesz społeczność)
 8. Nabierz pokory (przyjdzie sama jak dobrze odrobisz pkt 3 i 7)

Wszystkim, którzy chcą być ekspertami, życzę powodzenia. Warto moim zdaniem, poznać lubianą przez siebie dziedzinę, w stopniu takim, który pozwoli na utrzymanie siebie i swojej rodziny z bycia ekspertem. Używanie swojej eksperckiej wiedzy w pomaganiu innym daje też nieskończenie wiele satysfakcji. No i sprawia, że z osoby walczącej o zauważenie stajesz się osobą zauważaną, z której zdaniem inni dyskutują, i której opinie są lajkowane czy szerowane :).


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.


1 – Stan na 25.06.2017

Related Post


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *