view_column
menu

Druk offsetowy

Mówiąc o sposobach drukowania, jeśli już w ogóle mamy o tym mówić, nie sposób nie zacząć od opisu druku offsetowego. Obecnie jest to dominująca forma drukowania na świecie w wydrukach biznesowych. Dzięki tej technice możemy drukować praktycznie wszystkie biurowe materiały papierowe takie jak: wizytówki, papier firmowy, teczki, koperty, broszury, katalogi, książki itp. Druk offsetowy doskonale nadaje się też do drukowania na opakowaniach kartonach czy pudełkach. 

Jak to działa?

Pełna nazwa druku offsetowego to litografia offsetowa.

Litografia – to wynaleziona w 1798 roku przez niemieckiego grafika Aloisa Senefeldera1 technika polegająca na tym, że rysunek jaki chcemy powielić wykonuje się na tzw. kamieniu litograficznym (który w rzeczywistości jest zwykłym kamieniem wapiennym powszechnie występującym w przyrodzie, ale wiecie artyści lubią takie ładne nazwy).
No więc na ten kamień nanosi się rysunek specjalną zatłuszczającą kredką. Coś jak malowanie świecą pisanek gdzie dopiero po ich pomalowaniu widzimy kształt jaki namalowaliśmy. Tutaj jest prościej, widzimy to od razu. Po naniesieniu na nasz kamień rysunku jaki chcemy kopiować, powierzchnia kamienia jest zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Po co? Ano po to żeby te partie obrazka, które nie są zarysowane (pamiętacie, że kredka była tłusta tak więc kwas tłustego nie ruszy a dotrze tylko do kamienia, który nie jest zamalowany) stały się odporne na przyjmowanie farby drukarskiej. Fachowo nazywa się to oleofobowość powierzchni drukującej.
Kolejny krok to już prosta sprawa. Nanosimy na kamień farbę, miejsca oleofobiczne farby nie przyjmują, farba pozostaje zaś tylko na pozostałej części kamienia, która jak zapewne się domyślacie także ma swoją ładną naukową nazwę. Ta część która lubi farbę drukarską nazywa się powierzchnią oleofilową. Uff, trochę trudnych pojęć, zawsze jednak jak ktoś Was zapyta o litografię, przypomnijcie sobie te pisanki malowane świecą i wkładane do barwnika. Będzie łatwiej ogarnąć.

Offset – ta część pełnej nazwy druku offsetowego oznacza ni mniej ni więcej to, że nasz rysunek, który chcemy powielać nie jest przenoszony bezpośrednio z naszego „kamienia litograficznego” na papier tylko na gumową powierzchnię, która z kolei odciska już obraz na powierzchni, którą zadrukowujemy.

I to wszystko. Podsumowując, druk offsetowy to druk gdzie:

  1. Malujemy tłustą kredką kamień
  2. Wyżeramy kamień kwasem i gumą arabską (niewielkie stężenie)
  3. Smarujmy kamień farbą
  4. Przykładamy do kamienia gumowe coś (może być i łysa opona samochodowa 🙂
  5. Dociskamy
  6. Bierzemy nasze gumowe coś i przyciskamy do kartki papieru jaką chcemy zadrukować
  7. Suszymy
  8. Powtarzamy proces z kolejnym kolorem – no tak bo nie powiedziałem, że na raz możemy tak odciskać jeden kolor. Kolory w wydrukach offsetowych stosuje się 4 (CMYK – o czym jeszcze kiedyś napiszę)

Zobaczmy to na żywo

Buszując po internecie znalazłem ciekawy film obrazujący jak wygląda taka offsetowa maszyna drukarska w przekroju i w działaniu. Polecam ten krótki filmik, po którym już wszystko się wyjaśni i jak na imprezie ktoś Was zapyta „a czy ty wiesz czym jest druk offsetowy?” (co jest dość często spotykanym pytaniem na imprezach :)) bez problemu odpowiecie ze szczegółami co i jak.


 

Źródła:

1 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Alois_Senefelder


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *