view_column
menu

API – dla naszych klientów

Jeśli istniałby „Światowy dzień chwalipięty”, w Santri obchodzilibyśmy go zapewne dzisiaj. Zwłaszcza obchodziliby go nasi informatycy, którzy wykonali kawał dobrej roboty, z jakiej od dziś mogą korzystać współpracujący z nami Klienci. Mówię o Interfejsie Programistycznym Aplikacji (ang. Application Programming Interface) czyli API.
Czym jest API od strony technologicznej nie będę przynudzał. Blog ten jest wolny od kwestii technicznych, które mimo że są bardzo ciekawe, posługują się żargonem niezrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba. Zamiast nudnego opisu czym jest API z zaznaczeniem rysu historycznego i kierunków rozwoju oraz dylematów jakie trapią środowisko informatyczne skupię się na kwestii korzyści jakie osiąga Klient dzięki korzystaniu z rozwiązań technicznych jakie właśnie wprowadziliśmy. A są one bardzo ciekawe z punktu widzenia Klienta.

Korzyść #1 – niezależność

Niezależność
W naszej pracy nad stronami internetowymi, dość często spotykamy się z problemem specyficznej infrastruktury technicznej na serwerach klienta, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają korzystanie z rozwiązań dynamicznych typu wysyłka e-maila, zapis do bazy danych etc. W przypadku prostych stron internetowych takie ograniczenia bywają naprawdę irytujące zarówno dla nas jak i dla klienta, który musi dłużej czekać na rozwiązanie problemu technicznego. Jeśli pracujesz w dużej firmie, potrafisz sobie na pewno wyobrazić sytuację, gdzie czekasz kilka dni na dział IT, który udostępni bazę danych do Twojego Landing Pagea, a tymczasem Twoja kampania właśnie powinna startować. Dwoisz się i troisz, a i tak musisz bezsilnie czekać aż IT zwolni zasoby na zrobienie czegoś co zajmuje kilka minut pracy.

Dzięki API tego typu sytuacje już nie wystąpią, a Ty będziesz mógł się uniezależnić od zasobów IT. Strony jakie możemy przygotować to strony napisane w HTMLu z kodem JavaScript a to są strony, które uruchomisz na każdym serwerze, bez konieczności instalowania czegokolwiek dodatkowego do jej obsługi. Dzięki integracji z API, taka strona będzie mogła z powodzeniem działać jak pełnoprawny serwis internetowy z kontami użytkowników, wysyłką e-mailii, zapisem do bazy danych i tak dalej. Takie rozwiązanie daje pełną niezależność od innych, nad stroną pracujemy tylko My i Ty… czy to nie wspaniałe 🙂

Korzyść #2 – mniejsze koszty

Niższe ceny
Przyznam, że czasem dostaję gęsiej skórki na widok backendowych systemów CMS (ang. Content Management System) jakie trzeba uruchamiać by postawić prostą stronę informacyjną czy prostego Landing Page’a. Jak w wymaganiach informacyjnej strony internetowej, której treść zmienia się od wielkiego dzwonu widzę konieczność instalowania WordPressa, często ogarnia mnie uczucie zdziwienia i bezsilności. WordPress na tyle mocno zakorzenił się w świadomości działów marketingu, że nawet nie myślą o żadnych innych rozwiązaniach, bojąc się że sobie nie poradzą ze zmianami na stronie – tak jakby cokolwiek potem na nich sami zmieniali 🙂

Ok żeby może nie wyszło tak, że WordPress według mnie to samo zło. Nie zrozumcie mnie źle, są zadania gdzie WordPress – czy inny system CMS – odnajduje się doskonale. Niemniej, z doświadczenia wiem, że bardzo duża liczba prostych stron czy Landing Page’y postawionych na systemach CMS to przerost formy nad treścią. Nie bez znaczenia też pozostaje fakt szybkości ładowania się strony. Jeśli weźmiemy dwie identyczne strony, jedną z nich napiszemy w HTML, drugą postawimy na WordPressie, ta druga nigdy nie osiągnie takich czasów reakcji i szybkości ładowania jak pierwsza.

Możemy zatem powiedzieć, że dzięki API nasi klienci, którzy zdecydują się na jego używanie w przypadku prostych stron internetowych oszczędzają na koszcie prac programistycznych. Otrzymują też stronę, która działa sprawniej i szybciej niż analogiczna strona uruchomiona na systemie CMS.

Korzyść #3 – większa elastyczność

elastyczność
API – nie ma ograniczeń. API to jak milion klocków LEGO, które możesz połączyć w dowolny sposób i zbudować z nich cokolwiek sobie tylko wymyślisz. Jakakolwiek funkcjonalność strony, nie przyjdzie Ci do głowy, może być zrealizowana za pomocą API, które może być rozwijane w całkowicie dowolny sposób.

To także brak nadmiarowych komunikatów wysyłanych do serwera czy zapisywanych do bazy danych, jak to ma czasem miejsce w przypadku rozwiązań CMSowych bazujących na standardach. Spróbuj wymyślić najbardziej zwariowaną akcję marketingową agregującą zbieranie danych od klientów, weryfikowanie ich w różnych systemach informatycznych z wysyłką e-mailii, smsów on-line etc. to wszystko można zaprogramować w API pod konkretną kampanię, wysyłając pomiędzy serwerem a stroną tylko te informacje jakie są potrzebne… i żadnych innych.

Korzyść #4 – większa stabilność

stabilnosc
Korzystając z naszego API, cała obsługa techniczna strony utrzymana jest w jednym miejscu. Nie ma konieczności tworzenia rozwiązań backendowych na serwerach klienta, które bywają różnie skonfigurowane. Mając wszystko w jednym miejscu łatwiej jest tym zarządzać i łatwiej weryfikować działanie, obciążenie, wykonywać backupy etc.

Mówiąc obrazowo, zamiast biegać po mieście od mieszkania do mieszkania i sprawdzanie czy w kranie leci ciepła woda, wszystkie mieszkania są skupione w jednym bloku, a sprawdzanie ciepłej wody w kranie to kwestia szybkiej przebieżki po klatce i sprawdzeniu czy wszystko gra? To znacząco wpływa na stabilność i pewność działania stron www.

Korzyść #5 – jedna osoba odpowiedzialna

Odppowiedzialność
Znasz to frustrujące uczucie, kiedy w środku kampanii jaką prowadzisz twoja strona przestaje działać a Informatyk odsyła Cię do serwerowców z rozbrajającym uśmiechem „u mnie działa…” 🙂

Zapomnij o tym. W przypadku API tego typu sytuacje nie występują. Masz jedno miejsce gdzie zgłaszasz problem i tym miejscem jesteśmy My. To na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za działanie API, a dzięki Korzyści #4, wierz mi, możemy w sytuacjach awaryjnych bardzo szybko zlokalizować usterkę.

Podsumowując

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: Czy lepszym rozwiązaniem będzie użycie strony HTML z API czy systemu CMS?

No cóż… to zależy :). Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma i nikt nie może (nie powinien przynajmniej), z góry definiować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. Z pewnością HTML + API dobrze sprawdzi się przy prostych stronach, gdzie zależy nam na tym, by strona wyświetlała się szybko, a jej działanie było niezależne od miejsca gdzie będzie uruchomiona. Rozwiązanie oparte o CMS to najprawdopodobniej rozwiązanie dobre dla Twoich projektów nieco większych.

U nas, każdorazowo przed rozpoczęciem prac nad projektem, rozważamy najlepsze rozwiązanie dla Klienta również od strony technologicznej. Dzięki wdrożonemu API, zyskujemy kilka dodatkowych korzyści jakie możemy zaproponować Klientom realizując ich strony internetowe… i tym z przyjemnością się dziś chwalimy 🙂


Podobał Ci się ten tekst? Zapisz się do naszego newslettera.


michal-stachuraO autorze

Michał Stachura – Właściciel firmy Santri Michał Stachura (santri.eu) zajmującej się wsparciem graficznym i informatycznym firm, instytucji i agencji marketingowych. W przeszłości – współtwórca Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku.
Od lat zajmuje się analizą biznesową i tworzeniem wymagań serwisów internetowych. Dociekliwy, dokładny i rzetelny. Stale rozwija swoją wiedzę na temat nowinek informatycznych, co ciekawsze znaleziska publikuje w cyklicznym newsletterze R&D jaki rozsyła do zainteresowanych osób.

Prywatnie – czterdziestolatek. Ojciec dwójki dzieci. Pasjonat szachów, koszykówki i dobrej muzyki.

Related Post


Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *