view_column
menu

9 błędów przy projektowaniu wizytówek, jakich warto unikać

Najstarsze znane wizytówki powstały w XV wieku w Chinach1. Początkowo były to karty używane personalnie, ich biznesowy charakter powstał wraz z rozwojem przedsiębiorczości i powstawaniem dużej ilości firm. Wizytówka to najlepszy sposób na przekazanie innej osobie informacji o naszej firmie i kontakcie bezpośrednio do nas. To także element swoistej etykiety biznesowej na spotkaniach.
Dobra wizytówka to taka, która jest czytelna i estetyczna, potrafi też zainteresować swoim wyglądem.
Osobiście bardzo lubię zbierać wizytówki innych firm. Niektóre są lepsze inne gorsze. W tym wpisie postaram się wypunktować kilka najważniejszych błędów jakie spotykam a jakie łatwo jest uniknąć.

Reklama firmy poligraficznej

Siła błędu:
Bardzo poważny błąd jaki możemy spotkać. Przeważnie popełniany przez młode firmy, które liczą każdą wydaną złotówkę. Moim zdaniem nieuczciwie wykorzystują to firmy poligraficzne oferując „atrakcyjne” rabaty, wabiąc w ten sposób klientów do siebie. „Atrakcyjne” celowo piszę w cudzysłowie. Często są to rabaty rzędu kilku złotych. To czego firmy poligraficzne nie mówią przy tego typu wizytówkach to to że:

 • Dając taką wizytówkę robisz fatalne wrażenie na partnerze biznesowym. Wizerunek w biznesie ma duże znaczenie, zwłaszcza przy pierwszych spotkaniach gdy firmy wzajemnie się poznają. Jeśli na start pokażesz wizytówkę z reklamą firmy poligraficznej na odwrocie dajesz odbiorcy jasny komunikat. Komunikat nienajlepszy do budowania relacji.
 • Dając taką wizytówkę robisz darmową reklamę firmie poligraficznej. Czy wiesz ile trzeba zapłacić za dotarcie z reklamą wydruku wizytówek do klienta biznesowego? Wykres poniżej pokazuje wykaz fraz i ich sugerowany przez google Adwords poziom cen za kliknięcie, by reklama się ukazała. Jak widzisz nie są to małe pieniądze. Rozdając wizytówki z reklamą firmy poligraficznej, to Ty płacisz za reklamowanie ich usług. Dla firmy poligraficznej jest to układ idealny :). Dla Ciebie niekoniecznie.


Z każdą taką rozdaną wizytówką robicie firmie poligraficznej reklamę za kilka, kilkanaście złotych… a jeszcze musieliście za te wizytówki zapłacić :). To coś czego firmy polgraficzne i drukarnie internetowe, oferujące tego typu wizytówki, pewnie Wam nie powiedzą 🙂
Jak wygląda tego typu produkt?
No cóż, sam kiedyś nabrałem się na tego typu ofertę. Otrzymane wizytówki rozdałem w ilości sztuk 5. Dalej było mi po prostu wstyd tłumaczyć za każdym razem skąd ta reklama na odwrocie… „Bo taniej wyszło”, „Sami dołożyli”, „Nie mam pojęcia skąd się to tu wzięło”, przyznacie, że każde tłumaczenie tego typu reklam, w rozmowach biznesowych, jest raczej słabe.
Co ciekawe podczas składania zamówienia firma poligraficzna nie chwaliła się tego typu dodatkiem, mało tego, zaprezentowany wygląd wizytówki na podglądzie także nie miał takiej informacji. Ciekawe dlaczego, prawda? :). Ten wstydliwy dodatek oczywiście został wspomniany w regulaminie promocji na którejśtam stronie napisanego drobnym maczkiem regulaminu. No cóż, niektórzy tak robią, nie mnie wnikać dlaczego?

vista

Nieczytelny QR kod

Siła błędu:
Kiedy w 1994 Denso Wave stworzył pierwszy kod QR jego celem było przyspieszenie prac w procesie budowy samochodów. Kody QR, nazywane inaczej dwuwymiarowymi kodami kreskowymi, nadawały się do tego znacznie lepiej niż ich pasiaste poprzedniki. Szybkość skanowania i ilość informacji jaką można zapisać w kodzie QR jest nieporównywalnie większa. Zalety kodów QR szybko zdobyły rozgłos i popularność a ich użycie rozszerzono na inne gałęzie biznesu i marketingu.
Denso Wave - twórca QR kodów
Denso Wave – twórca QR kodów2

Także na wizytówkach kody QR zyskują coraz większą popularność. Ich użyteczność sprawdza się, gdy chcemy by nasz odbiorca, szybko wprowadził dane o nas i o naszej firmie do swojej komórki. Popularne vCardy zapisane w kodach QR na wizytówce mogą także zawierać znacznie więcej informacji niż jesteśmy w stanie zmieścić na naszym kartoniku biznesowym.
Jakie dane umieszczać w QR kodzie na wizytówce?
No cóż, przede wszystkim zgodne z danymi na wizytówce :). Skanując QR kod na wizytówce spodziewam się załadowania do telefonu kompletnych informacji kontaktowych. Błąd jaki kiedyś zrobiliśmy to wydrukowanie wizytówki z QR kodem zawierającym adres strony www.

wizytówka z QR kodem

Wizytówka z błędnym QR kodem, prowadzącym do strony www a nie z danymi z wizytówki (vCard)

Jakie dane powinny się znaleźć w wizytówkowym QR kodzie?

Jeśli zdecydujemy się na QR kod na naszych wizytówkach dane jakie warto tam umieścić to przede wszystkim:

 • Imię
 • Nazwisko
 • Stanowisko
 • Nazwa firmy
 • Notatka z NIPem lub Regonem
 • Adres służbowy
 • Telefon stacjonarny
 • Telefon komórkowy
 • E-mail
 • Adres strony www

Nie wszystkie dane są konieczne do podania by wygenerować vCarda, warto dać tyle ile się da, co pozwoli jednym skanowaniem zapisać je wszystkie na telefonie naszego partnera w biznesie.

Jak wygenerować QR kod?

W internecie jest bardzo dużo generatorów kodów QR. Niektóre radzą sobie z tym lepiej inne gorzej. Poniżej umieszczam listę dobrych, sprawdzonych i darmowych generatorów, z których warto skorzystać jeśli chcemy je mieć na swoich wizytówkach.

Przed każdym wydrukiem wizytówki z QR kodem KONIECZNIE należy sprawdzić czy wygenerowany kod jest czytelny dla czytników, oraz czy czy zawiera właściwe dane kontaktowe. Najprościej będzie otworzyć przygotowany do druku plik pdf, wyświetlić go na monitorze w skali 100% i zeskanować kod z monitora. To ważne by skanować kod na rzeczywistych rozmiarach drukowanego pliku (100%). QR kody mają to do siebie, że za bardzo zmniejszone stają się dla czytników nieczytelne a to poważny błąd.

wizytówki z QR kodem
Ku przestrodze :). Wizytówka z QR kodem nieczytelnym po wydrukowaniu. Testowanie wizytówki było realizowane w powiększeniu i nie wykazało błędów.

Brak bezpiecznego marginesu na brzegach wizytówki

Siła błędu:
To przyznam jest dość często spotykanym błędem na wizytówkach. Co prawda nie jest to coś za co należy grafika skazać na śmierć :), ale mając na uwadze to, jak działa nasz mózg i to jak odbierane są przez nas bodźce wzrokowe. Nawet jeśli nie zwrócimy na to uwagi, zapewniam że nasze oczy wychwycą tą niedoskonałość wizytówki.

Za całość odpowiadają mechanizmy dość dobrze opisane w znanej przez każdego grafika prezentacji Grids Are Good, stworzonej przez panów Khoi Vinh i Marka Boultona3. Lepiej przyswajamy treści, które wpisują się w zaprojektowaną siatkę. W równym stopniu dotyczy to stron internetowych, gazet i czasopism, billboardów czy wreszcie wizytówek. Siatka to słowo klucz dla każdego kto projektuje czy to strony internetowe czy materiały promocyjne czy też materiały biurowe. W przypadku wizytówek łatwo jest popełnić błąd, który będzie rzutował na całość naszej siatki. Przyznam, że już kilkukrotnie spotkałem się z taką „ułomnością” wizytówek, zwłaszcza przy długich adresach e-mail. Zobaczmy to na symulowanym na potrzeby wpisu przykładzie.

Bezpieczny margines
Wizytówka – bezpieczny margines zaznaczono granatem

Jeśli na takiej wizytówce dalibyśmy dłuższy adres e-mail zamieniając maniszewska@notariusze.waw.pl na joannamaniszewska@notariusze.waw.pl cała linia przesunie nam się na nasz bezpieczny margines, nie wpisując się w siatkę wizytówki jaka została zaprojektowana.

Błędna siatka wizytówki
Niezabezpieczony bezpieczny margines wizytówki jaki zaprojektowaliśmy
Przy projektowaniu wizytówek, warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli projektujemy dla większej liczby osób w firmie. Każda wizytówka powinna chronić obszar bezpiecznego marginesu bez względu na dane jakie wyświetla. Długie adresy e-mail czy dwuczłonowe nazwiska lepiej skorygować graficznie zmniejszając czcionkę lub zwężając odstępy między literami niż psuć całą siatkę zaprojektowanej wizytówki.

Krzywo wycięte wizytówki i zaokrąglone narożniki

Siła błędu:
Kolejny błąd jaki uważam za jeden z poważniejszych jeśli chodzi o wizytówki. Z takimi wizytówkami spotkałem się kilka razy  w życiu. Co ciekawe czynnik ekonomiczny (wydrukujmy sobie sami wizytówki będzie taniej) nie był tu czynnikiem decydującym. Tymczasem to poważny błąd. Krzywo wycięte wizytówki świadczą o niechlujności i niedbałości o coś tak podstawowego jak nasza firma. Samodzielne wycinanie nożyczkami wizytówek, przeważnie łączy się z ich samodzielnym drukowaniem na drukarkach firmowych. Powinienem dodać „O zgrozo” 🙂

Wydruki na biurowych drukarkach laserowych czy atramentowych to zło w najczystszej postaci jeśli chodzi o wydruk wizytówek. Niezabezpieczony lakierem dyspersyjnym wydruk, nie dość, że jest podatny na uszkodzenia to potrafi zabrudzić rękę jeśli trzymamy taką wizytówkę dłużej w dłoni. Jedyna sytuacja, w której dopuszczam takie rozwiązanie to wizytówka firmy sprzedającej węgiel i koks. Wtedy możesz wytłumaczyć, że to specjalnie takie brudzące wizytówki, żeby Klient przyzwyczajał się do towaru jaki otrzyma… to oczywiście żart, jakby ktoś nie zrozumiał.

Jeśli już naprawdę musicie sami wycinać i nie macie innej możliwości, zalecam kupno choćby najprostszej gilotyny czy trymeru do papieru. Co prawda ekonomicznie taki zakup vs wydruk wizytówek w drukarni nie bardzo ma sens ale to opcja jak bardzo chcecie samemu wszystko robić.

Inaczej ma się sprawa z wizytówkami, w których decydujecie się na zaokrąglone rogi. Tutaj stanowczo odradzam wszelkie chałupnicze metody działania. Zaokrąglonych rogów, bez specjalistycznych narzędzi (najtańsze jakie udało mi się znaleźć to urządzenie za 490 zł4) nie wytniecie dobrze zaokrąglonych rogów. Zawsze będą nierówne i niejednakowe co dość dobrze widać na przykładzie poniżej.

Krzywo wycięta wizytówka

Krzywo, nieprofesjonalnie wycięta wizytówka. Przez szacunek dla klienta, ukrywam dane 🙂

Zbyt mała czcionka

Siła błędu:
Kolejna rzecz jaka przydarza się wizytówkom to zbyt mała czcionka. Przeważnie to wynik chęci umieszczenia jak największej ilości informacji na wizytówce. Przestrzegam przed jednym i przed drugim.

To co warto pokazać na wizytówce w formie pisanej to minimum informacji jakie pozwolą nam nawiązać kontakt z drugą osobą i przedstawią nas, naszemu klientowi. Dla wygody na stacjach benzynowych można dorzucić NIP firmy co ułatwia podanie danych do wystawienia faktury za paliwo. Jeśli jednak nie jeździmy samochodem i nie robimy zakupów firmowych warto i z tego elementu zrezygnować, naszemu rozmówcy do niczego się to nie przyda.

 • Imię
 • Nazwisko
 • Stanowisko
 • Nazwa firmy
 • Telefon
 • E-mail
 • Adres strony www
 • Adres i NIP firmy – opcjonalnie

To „żelazny” zestaw jaki powinien znaleźć się na wizytówce, resztę można wrzucić do wspomnianego wyżej QR kodu. Jak widać danych jest i tak sporo, dlatego tak ważne jest by każdą wizytówkę właściwie zaprojektować, by pozostała czytelna. Nasz kartonik to zaledwie 90 x 50 mm (lub 85 x 55 mm), miejsca niewiele, należy go szanować.

Brak spójności z wizerunkiem firmy

Siła błędu:
To dość często spotykany błąd wśród nowo otwieranych firm. Na początku działalności, gdy ma się setki spraw na głowie – każda ważna i pilna – coś takiego jak spójna identyfikacja wizualna częsco jest spychana na dalszy plan. No cóż, to całkowicie zrozumiałe choć błędne. To jak wyglądamy w oczach kontrahentów ma istotne znaczenie już od samego początku, w Sanprint sugerujemy już na starcie zainwestować w profesjonalny „brand look”, który nie jest drogi a ma szereg korzyści jakie opisuję tutaj: blog.sanprint.pl/pakiet-startowy

Brak spójności w wyglądzie firmy to także wynik wszelakich kreatorów wizytówek on-line. Graficznie tego typu rozwiązania może i są ok, jeśli jednak samemu zdecydujemy się na tworzenie własnej wizytówki a nie jesteśmy grafikami – finalny efekt naszych prac może być daleki od oczekiwanego. To tak jak z odpowiedzią na pytanie, czy warto naprawiać samochód samemu czy oddać go do warsztatu? Czy warto samemu kłaść płytki w łazience czy poprosić o to specjalistę? W początkowych okresach działalności firmy nie są to pytania, na które mamy jednoznaczną odpowiedź. Kiedy liczymy każdą wydaną złotówkę łatwo o pokusę korzystania z tego typu rozwiązań. Jeśli miałbym coś doradzić osobom, które zdecydują się na ten krok, to może to, by robiąc samemu projekt swojej wizytówki, w przypadku, gdy nie masz jeszcze określonej firmowej identyfikacji wizualnej, warto wybrać w kreatorach online wizytówkę, zawierającą jak najmniej elementów graficznych. Najlepiej taką jedynie z tekstem, jednostronną, bez niczego co określałoby nasz wizerunek.

Spójny wizerunek materiałów elektronicznych i papierowych jakie mamy sprawia pozytywne wrażenie na odbiorcach. Nie gwarantuje nam odniesienia sukcesu ale na pewno pomaga 🙂

druk3

Przykładowy zestaw startowy (logo, wizytówka, papier firmowy, koperta z nadrukiem, strona www)

Dla firm chcących zadbać o spójność komunikacji przygotowaliśmy specjalne pakiety, dzięki którym powstaje gotowa komunikacja wizualna firmy. Opis pakietów dostępny jest pod adresem: sanprint.pl/dlaBiznesu

Złej jakości papier

Siła błędu:
Papier, na jakim drukujemy nasze wizytówki może być różnej jakości. Od takiego, którego z przyjemnością trzyma się w ręku po papier marnej jakości, bez powłoki zabezpieczającej, nieco tylko lepszy od kartonu jaki możemy sobie wydrukować na własnej drukarce firmowej.

Na co zwracać uwagę przy zamawianiu wizytówek?

Przede wszystkim, warto zapytać firmę poligraficzną o to na jakiej grubości papierze drukują. Najczęściej spotykane gramatury papieru na rynku to:

 • 275 g/m2
 • 350 g/m2
 • 620 g/m2

Oznaczenia te określają ile waży metr kwadratowy papieru. Jak łatwo się domyślić im papier cięższy tym nasza wizytówka będzie wydrukowana na grubszym kartoniku. Najczęściej spotykanym papierem dla wizytówek jest papier 350 g/m2, choć ze smutkiem muszę przyznać, że zdarzają się na rynku oszuści, którzy psują branżę drukując na papierze cieńszym, reklamując go jednocześnie jako grubszy. Dla pewności, zwłaszcza jeśli zamawiamy większą liczbę wizytówek, warto choćby na emailu zapytać czy drukarnia daje gwarancję, że papier 350 g/m2 to będzie papier 350 g/m2 a nie mniej? Jakakolwiek odpowiedź inna niż „Tak, tak będzie” powinna wzbudzić naszą czujność.

Równie istotną cechą, bez jakiej nie należy kupować wizytówek to jej zabezpieczenie lakierem. Całkowicie odradzamy zakup wizytówek niezabezpieczonych lakierem. Jest to jedna z technik uszlachetniania wydruku, bez niej wizytówka może być nieprzyjemna w dotyku, tak jak nieprzyjemne w dotyku są kartonowe pudła pakowe. W poligrafii stosowane są trzy główne rodzaje lakierowania powierzchni:

 • Lakier olejowy
  • błyszczący
  • matowy
 • Lakier dyspersyjny
  • błyszczący
  • matowy
 • Lakier UV

Najdroższy Lakier UV, warto wykorzystać do miejscowego lakierowania wybranych elementów (np logo firmy) co daje ciekawy efekt wizualny. Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem są zabezpieczenia lakierem dyspersyjny matowym lub błyszczącym. Sugerujemy nie drukować wizytówek, bez lakierowania. Takie wizytówki to kartoniki marnej jakości, nieodporne na uszkodzenia i takie, których rozdawanie będzie nas zawstydzało.

Brak informacji o firmie lub zbyt dużo informacji

Siła błędu:
Zarówno zbyt mało informacji o firmie jak i zbyt dużo to błąd jaki odbieram jednakowo źle. Wizytówki, oprócz praktycznego przekazywania informacji o naszych danych kontaktowych, powinna także pokazać czym zajmuje się nasza firma. Przydaje się to wtedy, gdy dając naszą wizytówkę nie mamy czasu dokładniej o nas opowiedzieć. Przykładowo na spotkaniach business-linkowych z jakich warto korzystać w początkowej fazie biznesu.

Tu trzeba jednak uważać, jeśli nasza firma zajmuje się dostarczaniem wielu usług, nie warto wymieniać ich wszystkich. Zbyt rozbudowana informacja o naszej firmie, zważywszy na ograniczone miejsce jakie mamy do wykorzystania, także będzie nieczytelna.

Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że najlepiej do przekazania informacji o naszej działalności nadaje się krótkie motto (claim) umieszczony pod logo firmy. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wizytówkę dwustronną logotyp z mottem możemy umieścić na jednej stronie wizytówki co daje bardzo ładny efekt i jest czytelne dla naszych partnerów biznesowych.

Przykłady takich rozwiązań:

Performance Labs - projekt wizytówki White Cat Security - projekt wizytówki

 

Niestandardowe rozmiary wizytówek, wizytówki składane

Siła błędu:
Wizytówki z niestandardowym kształtem, czy wizytówki składane na pół zwykle podobają się nam przez pierwszych kilka minut. Z pewnością takie wizytówki wyróżniają się na tle konkurencji z tym, że niekoniecznie wyróżniają się w pozytywnym sensie.
Tabela poniżej zawiera spis najczęściej używanych rozmiarów wizytówek w zależności od kraju

Kraj Rozmiar
Polska 90 x 50 mm
lub
85 x 55 mm
Holandia, Stany Zjednoczone, Kanada 89 x 51 mm
Włochy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy 85 x 55 mm
Chiny 90 x 54 mm
Japonia 91 x 55 mm

Różnice są niewielkie, warto jednak o nich pamiętać. Jeśli kierujemy swój biznes do Japończyków, być może warto przygotować dla ich wizytówki w formacie do jakiego są przyzwyczajeni, podobnie z innymi nacjami. W Polsce przyjmuje się dwa wyżej wymienione rozmiary, z tym, że z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że zdecydowana większość naszych Klientów wybiera format 90 x 50 mm

Robienie wizytówek składanych także zaliczam do kategorii wizytówek błędnych. Takie wizytówki mogą się na pierwszy rzut oka podobać i zwracać na siebie uwagę, szybko jednak stają się kłopotliwe w użytkowaniu a ostatnią rzeczą jaką chcemy robić to być zapamiętanym jako „ten gość od wizytówek, których nie da się przeczytać”.

Z wizytówkami składanymi wiąże się jeszcze jedna rzecz. Mianowicie wizytówki takie do złudzenia przypominają bileciki jakie są przypinane do torby z prezentem urodzinowym… trudno wyobrazić sobie gorsze skojarzenie związane z naszą wizytówką :).
Podsumowując. Jeśli już faktycznie decydujemy się na tego typu składane wizytówki, dobrze to przemyślmy, pamiętając o niedogodnościach jakie się z nimi wiążą. Niedogodnościach dla naszych partnerów biznesowych, którzy będą z tych wizytówek korzystać.

Podsumowanie

Na koniec krótkie podsumowanie video, gdzie omawiam największe błędy jakie udało mi się spotkać, oraz te… które udało mi się samemu zrobić 🙂


Źródełka:
1outoftheboxmarketingonline.com/post20-the-marketing-power-of-the-business-card-the-oldest-least-expensive-most-underrated-marketing-tool-for-your-business
2en.wikipedia.org/wiki/Denso#Denso_Wave
3slideshare.net/huer1278ft/grids-are-good-right
4www2.kki.pl/lmprint/page.php?34
5 – pl.wikipedia.org/wiki/Lakierowanie_druku

Related Post


Powrót

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *